Vládce s ohromnou silou

Není tomu tak dlouho, kdy internet rozpoutal neuvěřitelný pokrok ve světě osobních počítačů (PC). V době, kdy se lidé dostávali k informacím prostřednictvím časopisů, televizních přijímačů, satelitů, reklamních letáků, by jen málokoho napadlo, že přijde technologie, která nás ve velice krátkém čase dokáže připojit k mnoha zdrojům dat a informací.

Během několika sekund jsme dnes schopni se připojit na celosvětovou globální síť internet z kteréhokoli místa na zemi. Máme bleskový přístup ke zprávám ze světa, o aktuálních kurzech, nových technologiích. K čemukoli, co nás napadne. Koho by napadlo, že jednou budeme moci posílat poštu v elektronické podobě, která bude schopna obletět celý svět během 80 vteřin? Život bez internetu si vlastně už nedovedeme představit a podobné je to i dalšími zázraky techniky. Setkáváme se s ní na každém kroku – ať jde o bankovní sektor, nejrůznější instituce, pošty. Všechno je propojeno nejmodernější počítačovou sítí využívající prvky internetu. V každém případě tak jako ostatní technologie má i internet své stinné stránky. Každý z nás už slyšel o hackerech, nespočetně virech a dalších nepříjemnostech, které na nás v oblasti internetu mohou číhat. Těmto záležitostem se budeme věnovat v dalších dílech seriálu a ukážeme si, jak se proti těmto škůdcům bránit. Vzhledem k tomu, že internet využívá přes 8 milionů lidí na celém světě a každým dnem těchto uživatelů přibývá, se tato záležitost stává více a více zajímavější a využívanější. Každý z nás si jistě pokládá otázku, co nám v dalších letech internet přinese. Už dnes si přes síť můžeme například objednat nejrůznější zboží. Ale co bude dál? Internetová éra nám zcela jistě v blízké budoucnosti ukáže, jaká je v ní ohromná síla. Nechme se tedy překvapit pokrokem, který je zatím na začátku svého ohromného vývoje.

Hardwarová zařízení

Nejpoužívanějšími zařízeními byly a dodnes jsou modemy. První modemy byly schopny komunikovat rychlostí 300 kb/s. Tato přenosová rychlost (connectivita) se dříve používala pouze na propojení přes tzv. terminál. Šlo o jednoduchou komunikaci mezi vzdáleně připojenými počítači. Přes tuto rychlost by bylo téměř nemožné prohlížet dnešní www stránky. První modemy, které dokázaly komunikovat rychlostí 14 400 kb/s, už byly schopny prohlížet dnes klasické www stránky, i když doba načtení jednoho odkazu mohla trvat v průměru od 10 do 43 vteřin. V dnešní době se prodávají pouze modemy s přenosovou rychlostí 56 000 kb/s. Problémem zde ale zůstává typ připojení tzv. dial-up, což znamená, že se na internet připojujeme pomocí klasické telefonní linky. Další z možností, jak urychlit připojení k internetu a následovně prohlížení stránek, je služba euro ISDN, kterou u nás začala provozovat společnost Český Telecom. I když je tato služba poněkud zastaralejší, vzhledem k tomu, že používá klasické dial-up a komunikuje jen o několik málo kb/s rychleji, se tato služba v minulých letech velice rozšířila. Ve velmi krátké době už nebude tato služba příliš zajímavá, protože ji nahradí daleko zajímavější technologie (viz odstavec „Budoucnost internetu“). Nejzajímavější připojení k internetu je možnost tzv. kabelu nebo mikrovlnného přenosu. Kabelové připojení např. přes kabelovou televizi přináší úžasné služby surfování a stahování dat za rozumné ceny. Dnes existuje několik providerů (zprostředkovatelů), kteří nabízejí za paušální poplatky přenosové rychlosti od 64 kb/s do 2,5 Gb/s. Samozřejmě že i ceny se potom odvíjejí od dané rychlosti přenosu, používaného pásma, omezeného nebo neomezeného počtu přenesených MB. Například za linku 128 kb/s měsíčně zaplatíme řádově od 1000 do 7500 Kč. Každý, kdo měl možnost otestovat mikrovlnné připojení o rychlosti 2 2 MB/s v licencovaném chráněném pásmu 36 GHz, potvrdí, že je to bez nadsázky úžasná záležitost. Například po napsání odkazu URL se stránka načetla během vteřiny se všemi videoreklamami. Méně úžasná už byla cena poskytované rychlosti, která se pohybovala kolem 100 000 Kč/měsíc. Stahování souboru o velikosti 650 MB šlo při nejlepších podmínkách downloadovat (stahovat) za 57 min. Kdybyste zkoušeli takto obrovský soubor „tahat“ po modemu, trvalo by to i několik týdnů. Můžeme zatím jen doufat, že v několika příštích letech se ceny za přenosové rychlosti značně sníží a každý z nás bude tuto konektivitu moci využívat. Nejlépe zadarmo.

Internetové prohlížeče

Další velice důležitou roli ve světě internetu hrají tzv. internetové browsery (prohlížeče), které nám umožňují zjednodušenou komunikaci, protože v sobě zahrnují veškeré internetové komunikační protokoly, jako je FTP, HTTP, TelNet, Gopher, TCP/IP a jiné. Tato komunikace probíhá na základě přenosových protokolů, z nichž nejpoužívanější je protokol TCP/IP. Společnost Microsoft vyvinula software s názvem Microsoft Internet Explorer (internetový prohlížeč), který po krátké době začala implantovat do svého operačního systému Microsoft Windows. Tento prohlížeč začal být vzhledem k jeho dostupnosti nejvyužívanější a verze se stále vylepšují. Otázkou zůstává, zdali tento prohlížeč bude opravdu jedním z nejpoužívanějších, nebo brzy bude vyvinut software, který tento prohlížeč v mnohém předčí.

Budoucnost internetového přenosu

Už nyní máme možnost se prostřednictvím médií dozvídat o budoucích rozvojích a změnách internetu. Absolutní novinkou, která se ve světě běžně používá, ale u nás ji blokuje monopol Českého Telecomu, je technologie „Wi-Fi“. Pro laiky to sice mohou být písmena z abecedy, ale to, co se za nimi skrývá, je opravdu fatální záležitost.

Wi-Fi v praxi

Majitel přenosného počítače (notebooku) čeká na letišti na své letadlo a připravuje se na důležitou promotions v zahraničí. Kontroluje veškeré dokumenty, které si předtím doma vybral ze svého e-mailu. Náhle zjistí nepříjemnou událost, která ohrožuje jeho záměry v cizině. Důležitá data a veškeré jeho poznámky k promotions jsou z nejasných důvodů zablokovány a nelze je otevřít. Jediná možnost, jak tato data dostat zpět, by bylo okamžité stažení elektronické pošty. Zde by několik z vás mohlo přijít na to, že takto vybavený člověk má u sebe mobilní telefon, který připojí ke svému laptopu přes kabel nebo rozhraní IrDa a v momentu je z této nepříjemné situace venku. Ano. Skutečně by tato možnost přicházela v úvahu, kdyby měl dotyčný celý den čas. Vzhledem k tomu, že jeho letadlo odlétá za půl hodiny, musí tuto situaci vyřešit velice rychle. Až do dnešního dne by to pro něj mohlo znamenat neú- spěch jeho plánu. Zde přichází čas na technologii Wi-Fi. Stačí jen poklepat na ikonu příslušného internetového prohlížeče, připojit se ke svému e-mailu a v několika málo minutách stáhnout důležitá data a poznámky. Zjednodušeně tato technologie nepotřebuje žádné kabely, infraporty ani nic jiného. Stačí jen přenosný počítač, který bude disponovat rozhraním Wi-Fi. Podobně jako je tomu u mobilních telefonů. Tato technologie založená na přenosu rádiových vln, kde dosah jedné buňky je cca 5 km, tzn. že v tomto dosahu budeme schopni okamžitého přístupu. Otázkou zatím zůstává, kolik budeme na začátku spuštění sítě Wi-Fi platit. Nechme se překvapit, jak se tato technologie bude nadále rozvíjet.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *