Velká srdce jsou na pásce první

V době, kdy o výhře či prohře rozhodují zlomky vteřiny, asi nikoho nepřekvapí, že v dostihovém sportu se to jen hemží historkami o zaručených způsobech, jak rozpoznat budoucího vítěze. Ukazuje se však, že jedna z těchto sportovních pověr – totiž že vítězní koně mívají velká srdce – se zakládá na pravdě; přinejmenším v případě překážkových koní závodících na poměrně dlouhé vzdálenosti.

Prakticky již od doby, kdy lidé začali pořádat koňské dostihy, věřili majitelé koní, že rozpoznat potenciálního vítěze v podstatě znamená rozpoznat koně s velkým srdcem. „Když za koně vyplácíte 1,6 milionu dolarů, bylo by docela příjemné vědět, že máte alespoň nějakou výhodu,“ říká Lesley Youngová, koňská kardioložka z firmy Animal Heath Trust z Newmarketu v anglickém hrabství Suffolk.

Dosavadní šampioni tuto teorii splňovali. Například srdce slavného koně Phar Lap z novozélandského chovu, který do své záhadné smrti v roce 1932 vyhrál 59 dostihů, vážilo 6,25 kilogramu oproti průměrné hmotnosti 4,2 kilogramu. Vědci nyní toto staré dostihové pravidlo ověřili a zjistili, že se skutečně zakládá na pravdě.

Youngová a její tým změřili pomocí ultrazvuku velikost srdce u 400 koní a poté tuto velikost porovnali s oficiálním hodnocením formy, které každému koni uděluje Britská dostihová komise. A jak Youngová sdělila v prosinci na sympoziu o srdcích atletů konaném na Londýnské univerzitní koleji, testy jasně prokázaly, že úspěšní koně mají větší srdce. Tato souvislost se však projevuje pouze u vytrvalostních překážkových koní, nikoli u sprinterů soutěžících na rovinaté dráze a vzdálenosti kratší než dvě míle.

Tým Lesley Youngové poté 17 koní prozkoumal podrobněji tím, že změřil jejich spotřebu kyslíku při běhu ve šlapacím mlýně. Jak se dalo očekávat, jedinci s větším srdcem dokázali ve svalech zpracovat větší množství kyslíku – pravděpodobně proto, že s každým srdečním tepem přečerpají větší objem krve.

Bohužel pro průměrného sázkaře však tyto znalosti ještě nemusí znamenat rychlou cestu k finančnímu úspěchu, jak by se na první pohled mohlo zdát. Informace o velikosti srdce konkrétního plnokrevníka obvykle nebývají zveřejněny a potenciální majitel, který by si chtěl na aukci dostihového koně přinést ultrazvukový přístroj, by rovněž odešel s nepořízenou. Výzkum Lesley Youngové navíc nespecifikuje, zda je velké srdce příčinou, nebo spíše důsledkem dostihových vítězství. Šampioni totiž mohou mít větší srdce jednoduše proto, že je jejich majitelé intenzivněji trénují.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *