Telecí sliny mohou zkvalitnit zubní pastu

Antibakteriální sloučeniny vytvářené ve slinách kojených telat by se brzy mohly stát přísadou ve výrobcích, jako jsou zubní pasty nebo antiseptické krémy. Tyto sloučeniny tvoří součást antibiotického arzenálu obsaženého v kravském mléce, který pomáhá chránit novorozená telata během vývoje jejich imunitního systému. Tento arzenál zahrnuje i protilátky proti některým konkrétním mikrobům. Lipoproteiny (bílkoviny navázané na tuky) však rozkládají rovněž enzymy obsažené v telecích slinách, přičemž vznikají volné mastné kyseliny spolu se zbytkovým proteinem.

Podle ředitele dublinské firmy Westgate Biological Mikea Folana jsou již dnes antibiotické vlastnosti mastných kyselin velmi dobře doloženy. Jeho tým však prý navíc prokázal, že zbytkový protein se dokáže vázat na mnoho druhů bakterií a plísní a bránit jim tak v ulpívání na plochách, jako jsou buňky nebo zuby. „Je to hrubá a primitivní metoda, ale funguje,“ shrnuje Folan.

Podobné sloučeniny se vytvářejí v mateřském mléce mnoha savců, avšak jejich získávání je nejsnadnější právě z mléka kravského. Společnost Westgate Biological získává zbytkový protein ze syrovátky, což je levný odpadní produkt při výrobě sýrů, a ošetřuje ho pomocí průmyslových ekvivalentů enzymů z telecích slin, které tvoří standardní přísadu v potravinářském průmyslu.

Podle Folana je nepravděpodobné, že by se u mikrobů vyvinuly kmeny rezistentní vůči sloučeninám, které hodlá Westgate Biological prodávat pod obchodním názvem ImmunoSAL. „Rezistence by se neobešla bez zásadní změny buněčné stěny mikrobu,“ uvádí Folan a dodává, že při testech provedených jeho firmou byl u krys a telat, která dostala mléčný výtažek, po aplikaci viru salmonelly zjištěn nižší výskyt nákazy. A když dobrovolníci začali používat zubní pastu obsahující tyto sloučeniny, zpomalila se u nich tvorba zubního plaku o plné dvě třetiny. Podrobné výsledky teprve budou zveřejněny.

Firma Westgate Biological plánuje vývoj produktů obsahujících mléčný výtažek, jako jsou léky na záněty ústní sliznice či genitálií nebo antibakteriální krémy na vlasy a ruce pro zdravotníky a nemocniční pacienty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *