Superdinosaurus v Argentině

Říká se, že paleontologie, archeologie a historie jsou vědy, v nichž si výzkumníci užijí nejvíce dobrodružství. Však také televizní a filmoví producenti sahají po těchto třech disciplínách nejčastěji, když chtějí vytvořit »trhák« a akční thrillerové či sci-fi náměty je už nudí. Výjimečné dobrodružství zažili američtí a argentinští paleontologové v patagonské části jižní Argentiny. Objevili ostatky zřejmě největší-ho masožravého dinosaura všech dob.

Tento dinosaurus (theropod) dostal jméno Mapusaurus roseae (termín Mapusaurus vědci odvodili od slova »země« v jazyce indiánského kmene Mapuche, roseae je odvozeno od barvy načervenalého pískovce, v němž byly ostatky objeveny). Nenašli jen nějaké fragmenty, například kost, část čelisti a zub, což už dobrodružstvím je. Dá se podle nich zrekonstruovat celý živočich. Ale oni našli postupně stovky kostí.

Velký projekt

Celý výzkum začal už v roce 1995, kdy vědci narazili u města Plaza Huincul na první zkameněliny kostí, ale to si ještě paleontologové nebyli jisti, co vlastně objevili. Zhruba po pěti letech mohli konstatovat, že narazili na nový druh. Práci dokončili letos v dubnu, své výsledky sdělili agenturám, první článek byl zveřejněn nikoli ve vědeckých časopisech, ale v deníku New York Times. Výzkum byl součástí kanadsko-amerického projektu společností, které se zabývají poznatky z lokalit Huincul Formation (naleziště je poblíž města Plaza Huincul) a Canadon de Gato. Cílem výzkumu bylo porovnat sedm nálezů z odlišných ontogenetických etap. Byli porovnáváni Argentinosaurus, Gigantosaurus, Tyranosaurus rex, Allosaurus (nalezený v Utahu), Albertosaurus (nalezený v kanadské Albertě), Daspletosaurus (Montana) a samozřejmě Mapusaurus. Garanty projektu byli argentinský paleontolog Rodolfo Corria z muzea v Huincul Plaza a jeho kanadský kolega Philips Curie z univerzity v Albertě.

Mapusaurus roseae je největší masožravý obr

Vědci dospěli k závěru, že Mapusaurus roseae je největší masožravý obr. Svou velikostí předčí Gigantosaura, známého Tyrannosaurs rex i afrického Carcharodontosaura. Byl dlouhý asi 12,5 metru, čtyři metry vysoký a vážil zhruba šest tun. Větší než masožravci byli jen býložraví dinosauři, z nichž největší je Argentinosaurus, až 40 metrů dlouhý a 100 tun vážící kolos. Tyto druhy žily před 100 miliony let a všechny vyhynuly po zřejmě kolosální klimatické katastrofě způsobené patrně masivní sopečnou činností nebo srážkou Země s větším asteroidem, jenž změnil podnebí a zdevastoval flóru i faunu.

Dravec, predátor

Mapusaurus byl jednoznačně masožravým dravcem-predátorem. Měl velké ostré zuby a novinkou je, že oproti předchozím domněnkám vědců o masožravých dinosaurech žil patrně ve skupinách a lovil ve smečce! Výzkumníci totiž nalezli na jednom místě velké množství kosterních pozůstatků, které musely patřit více jedincům tohoto druhu. Chodil po zadních nohách, měl dlouhé holenní kosti (delší než Ginatosaurus a Tyranosaurus rex). Přední končetiny byly relativně malé, pahýlovité, opatřené drápy, méně vyvinuté. Uměl se pohybovat rychlostí asi 20 km v hodině, čili asi tempem atleta-mílaře. V přímém souboji i mnohem větší býložravý dinosaurus Mapusaurovi podlehl.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *