Reaktor pro třetí tisíciletí

Nový reaktor AP1000 (viz snímky modelů), vývojově navazující na menší tlakovodní reaktor AP600, dosahuje výkonu až 1154 MWe a má životnost 60 let. Projektanti se při vývoji drželi zásady, že jednoduchost rovná se bezpečnost a ekonomičnost. Výsledkem je reaktor, jenž obsahuje o 50 % méně ventilů, o 83 % méně potrubí, o 87 % méně kontrolních kabelů a o 35 % méně čerpadel než velikostně srovnatelné konvenční reaktory. Viceprezident sekce jaderných elektráren firmy Westinghouse Jack Allen k tomu říká: „Jelikož AP1000 obsahuje výrazně méně čerpadel, potrubí a kabelů, znamená to, že se instaluje, kontroluje a udržuje mnohem méně položek, čímž se zvyšuje bezpečnost a snižuje cena.“

Dalším výrazným bezpečnostním prvkem je systém takzvané pasivní bezpečnosti. V případě potřeby zastaví jadernou reakci jednoduché fyzikální zákony na bázi gravitační síly, kondenzace či stlačování plynu. Nejenže se reaktor tedy nemusí několikrát zálohovat mechanickými bezpečnostními zařízeními, ale díky jednoduchosti systému se snižuje i rozsah potřebného zásahu ze strany operátora.
Reaktor je rozdělen na díly, které se skládají dohromady jako obrovská stavebnice. „Modulární konstrukce snižuje čas výstavby od momentu, kdy nalijete první beton do zavážky paliva na 36 měsíců. Tím pádem i výrazně zkracujete dobu, po kterou je vázán investiční kapitál, tedy čas do začátku výroby elektřiny,“ dodává Allen. Reaktor AP100 se tak řadí do nejnovější série rektorů generace 3+.

Podle firmy Westinghouse se cena AP1000 bude pohybovat mezi 1 – 1,2 tisíce dolarů na kilowatt výkonu. Investičně tedy bude reaktor na stejné úrovni jako moderní uhelné a plynové elektrárny při dnešních cenách paliva. Udělené osvědčení od NCR zvyšuje atraktivitu reaktoru pro vývoz. O AP1000 již projevilo zájem několik společností z Evropy, Asie i Spojených států. Prvním zákazníkem se zřejmě stane Čína.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *