Psychowalkman, fenomén pro expanzi lidského vědomí

V roce 1986 předpověděl americký psycholog a vědec Michael Hutchison, že éra přístrojů pro expanzi lidského vědomí právě přichází. Od tohoto data, kdy byla také vyrobena první série těchto přístrojů pro širokou veřejnost, se fenomén zvaný AVS přístroj – lidově „psychowalkman“ – nezadržitelně šíří po světě.

Odvaha některých reklamních i nezávislých informací o AVS přístrojích (psychowalkmanech) je velká. Uvádí se, mimo jiné, že AVS přístroj dokáže zvýšit koncentraci až o 50 %, okamžitě zbavit únavy a stresu nebo samovyléčit některé psychosomatické potíže, např. nespavost či deprese. Ovšem i když některá reklamní tvrzení občas přehánějí, v zásadě je to pravda. Vývoj fenoménu „psychowalkman“, při němž byly uděleny i 2 Nobelovy ceny, trval bezmála 50 let a určitě stál za to. AVS přístroje zvyšující kapacitu mozku pracují na základě přesných fakt o fungování lidského mozku a organismu. Americký vědec Prof. PhD. Thomas Budzinski, který působil v letech 1980 až1986 jako šéf psychologických výzkumů v NASA a Pentagonu, popisuje:

„Fyziologové a psychologové například zjistili, že i v bdělém stavu využíváme jen asi desetinu mozkové kapacity. Pomozme si přirovnáním: v supermoderním závodním autě se po dálnici ploužíte dvacetikilometrovou rychlostí na jedničku jen proto, že vám nikdo neřekl o existenci řadicí páky. Stejně je tomu s mozkem. Mozek v sobě prostě ukrývá mnohem víc schopností, mnohem víc paměťové a myšlenkové kapacity, než se nám doposud zdálo. A jako řídicí centrum organismu dokáže mozek při probuzení vědomí i efektivněji řídit celé tělo. AVS přístroje jsou geniální v tom, že dokážou tuto nevyužitou kapacitu mozku a tělesných biorytmů nastartovat.“

Lidský mozek pracuje jako malá bioelektrárna. Neustále během dne i noci probíhají v mozku drobné elektrické výboje – slouží ke kontaktům jednotlivých mozkových buněk mezi sebou. Podle rychlosti těchto výbojů (neboli frekvence, která se udává v hertzích za sekundu – Hz) se dělí činnost mozku na čtyři různé stavy, jimž plně odpovídá určitý duševní i tělesný stav člověka. Fyziologové dále zjistili, že jednotlivé stavy vědomí mozek vhodně podle potřeb organismu střídá a to tak, že k přeladění do určitých stavů mu významně napomáhají různé světelné a zvukové impulsy. Například i u šimpanzů bylo zjištěno, že chodí kilometry daleko jen proto, aby pozorovali odlesky slunce na vodní hladině, které pulzují přibližně v hladině alfa a uvádí člověka do relaxace. Od těchto objevů byl již krůček ke zjištění, že uměle vysílané signály dokážou přeladit mozek do požadovaného stavu. Že je tato stimulace žádoucí, potvrdily posléze zdravotnické výzkumy prováděné v souvislosti s používáním AVS technologie v praxi. Mezinárodní asociace psychosomatické medicíny například v jednom ze svých dokumentů z počátku devadesátých let uvádí:

„Stavu relaxace (klinický stav relaxační reakce, tj. dosažení hladiny alfa) je v zájmu prevence onemocnění všeho druhu i biologického stárnutí nutné dosahovat každodenně. Všechny vědecké výzkumy z oblasti relaxace provedené v kterékoliv části světa prokázaly, že více než 60 % dospělých osob není schopno stavu relaxační reakce pravidelně a podle potřeby vůbec dosáhnout a že toto procento trvale a rychle narůstá. Ignorování výše zmíněné nutnosti má za následek zhoršení chronických (případně i akutních) chorob mozku a nervové soustavy, soustavy endokrinních žláz, svalstva, kosterního skeletu a kloubů, srdce a krevního oběhu, dýchacího ústrojí, zažívacího a vylučovacího ústrojí, metabolického systému a pochopitelně i psychiky a mentálních schopností jedince.“

Stav delta (0,3-5 Hz)
je charakterizován hlubokým bezesným spánkem, probíhá v něm hluboká relaxace a regenerace organismu.
Stav theta (4-7 Hz)
Snění, přístup k podvědomí, kreativita, nejhlubší uvolnění, meditace, odstranění negativních pocitů.
Stav alfa (8-13 Hz)
Základní uvolnění, relaxace, meditace, léčení, stimulace paměti a schopnosti učení, odstranění stresu a únavy.
Stav beta (14 a více Hz)
Bdělý stav s plnou vnější pozorností, vrcholné výkony, nad 20 Hz napětí, úzkost, stres, podráždění.

Jak AVS přístroje fungují

Prakticky fungují AVS přístroje tak, že tělo jednotky obsahuje pevně zabudované jednotlivé tzv. programy obsahující příslušnou frekvenci nebo spíše skupinu frekvencí, která zajistí vhodné přeladění mozku. Signály poté na uživatele působí ze sluchátek (jde o tzv. binaurální rytmy, specifické a k ničemu známému nepřirovnatelné zvuky) a z diod brýlí. Na přístroji si vyberete příslušný program označený názvem, například „Zvýšení koncentrace na učení“, nasadíte si sluchátka a brýle a zapnete start. Program trvá určenou dobu a poté se sám vypne. Účinek se začne projevovat v průběhu programu a přetrvá různě dlouhou dobu – podle druhu programu a vaší momentální kondice – od čtvrthodiny až po několik hodin či dní. Při pravidelné aplikaci se schopnost mozku lépe se koncentrovat (nebo relaxovat, apod. – jednoduše „přelaďovat“) zvyšuje a zůstává trvalejší.

Psychowalkman budoucnost

Vypadá to, že AVS technologie je tak jednoduchá, jak geniální věci bývají, i když nebylo vůbec jednoduché ji objevit a „vyslat“ do praxe. Vždyt od prvního objevu do výroby první série přístrojů pro veřejný trh uplynulo bezmála 50 let. O to lépe lze dnes posoudit její účinky a dopad na dnešní společnost. A nutno říci, že se jedná o jednu z významných událostí, jejíž význam chápou odborníci i laici. Někteří z nich také mluví o tom, že AVS přístroje se postupně rozšíří jako běžná výbava do většiny domácností podobně jako dnes televize nebo pračka. Například počet samouživatelů AVS přístrojů roste ve světě podobně rychle jako počet uživatelů počítačů před dvaceti lety. Za své však mluví především to, že už dnes je používají ti nejlepší odborníci a informovaní lidé ve svých oborech, vyžadující náročnost – vrcholoví sportovci, herci, zpěváci, manažeři, politici a pochopitelně také zdravotničtí pracovníci. V České republice AVS přístroje fungují kromě mnoha soukromých psychologů a lékařů například také ve fakultních nemocnicích v Praze a v Brně. U nás je k dostání díky aktivitě specializovaného dovozce (společnost Galaxy) několik světově nejrozšířejnějších modelů AVS přístrojů. Pro více informací o tomto fenoménu vám doporučuji další literaturu (která nyní právě v Galaxy vychází), například Katalog AVS přístrojů nebo brožuru Průvodce světem psychowalkmanů.

V roce 1986 napsal ve svém bestselleru Megabrain Power (vyšel ve čtyřmilionovém nákladu) jeho autor Michael Hutchison toto:

„Usadíte se do pohodlného křesla, na hlavu si nasadíte elektronické zařízení, stisknete vypínač, zavřete oči a propadnete se do zvláštního stavu. Když o půl hodiny později přístroj vypnete, budete se cítit odpočatí, svěží a plni pozornosti. Váš mozek bude fungovat mnohem efektivněji, náhle budete myslet mnohem tvořivěji, budete se cítit dobře, dokážete úspěšněji řešit problémy. Krátce řečeno – budete inteligentnější, výkonnější a zdravější, než půl hodiny předtím.“

MUDr. Jan Cimický, CSc. o AVS

„Žijeme ve velice uspěchaném světě, jehož nároky neustále stoupají. Člověk stále častěji selhává, není totiž vůbec schopen nadprahovému stresu a zátěži vzdorovat. Proto návrat k aktivním metodám a snahy o jejich rozšíření jsou jednou z přínosných a také úspěšných cest. A právě biologická metoda audiovizuální stimulace – přístroje AVS, patří k těm, jejichž úspěch na sebe upoutal v posledních letech velkou pozornost. Poprvé jsem se s AVS přístroji setkal v osmdesátých letech v zahraničí u profesora Delay z kliniky sv. Anny v Paříži. První osobní zážitek jsem měl u nás, kdy kolegyně zkusila použít přístroj ke zmírnění zoufalé bolesti zubů. Nevěřili jsme, že by jí mohl pomoci, ale stalo se. Od té doby je ve své praxi používám. Jsem přesvědčen, že právě AVS přístroje, které mohou lidé snadno využívat, posunou do budoucnosti hranice aktivní psychické kondice. Nedoporučil bych je snad jen lidem s epilepsií.“

Hlavní účinky AVS přístrojů pro samouživatele

(Podle Prof. PhD. Thomase Budzinskeho, šéfpsycholog NASA a Pentagonu):

  • nejúčinnější relaxace
  • rychlé odstranění stresu, únavy, napětí, úzkostí
  • výrazné zvýšení koncetrace a urychlení učení
  • zvýšení psychické odolnosti
  • zvýšení energie
  • zvýšení imunity
  • zmírnění psychosomatických potíží typu nespavosti, bolesti, deprese, LMD a další

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *