Machholzova kometa ozdobila Vánoce

I tyto Vánoce měly svou kometu a ta nám dokonce vydrží až do konce ledna. Naši planetu minula Machholzova kometa. Nejblíže Zemi se ocitla v noci z 5. na 6. ledna, kdy kolem nás proletěla ve vzdálenosti 51 milionů kilometrů. Nejjasnější měla být kolem 10. ledna, kdy ji bylo možné spatřit i malými dalekohledy.

Kometa s oficiálním označením C/2004 Q2 (Machholz) se od začátku prosince pohybovala v souhvězdí Eridanus. Na začátku ledna 2005 doputovala poblíž otevřené hvězdokupy Plejády v souhvězdí Býka. Předpověď udávala pro období největší jasnosti kolem 10. ledna 2005 magnitudu 4,1 a to znamená, že kometa je slabší než galaxie v Andromedě či než byla kometa C/2001 Q4 (NEAT) čili známá „Q4“ v květnu 2004.

I pouhým okem


Od konce prosince 2004 do konce ledna 2005 by měla být kometa Machholz dost jasná na pozorování malými dalekohledy i triedry, její viditelnost rušil jen měsíční úplněk (nastal 26. prosince) a samozřejmě umělé osvětlení. Na skutečně tmavé obloze mimo města bylo kolem 10. ledna možné kometu vyhledat i pouhým okem jako velmi slabou malou mlhavou „hvězdičku“. Rozhodně tedy nešlo o třpytící se vlasatici s ohonem přes půl oblohy.
Podle současných poznatků nebude Machholz nebeským divadlem, jakým byla kometa Hale-Bopp. Jasnými kometami vesmír zřejmě šetří. A těžko jejich jasnost předpovídat, zejména u nových komet. Přísluním Machholzova kometa projde 24. ledna 2005 a bude v té době 1,2 astronomické jednotky, tj. cca 180 milionů kilometrů, od Slunce. Jde o kometu s parabolickou dráhou a sklonem k rovině ekliptiky 39 stupňů.

Machholzova desátá


Kometu nalezl Don. E. Machholz 27. srpna 2004 nad ránem z kalifornského Calfaxu (USA) pomocí patnácticentimetrového dalekohledu. Objev potvrdili dva australští astronomové z observatoře na Siding Spring. Nově objevená kometa je Machholzovým desátým objevem. Svůj lov na komety začal v roce 1975 a dosud věnoval hledání více než 7000 hodin, z toho na objev poslední komety připadlo 1457 hodin. Svoji první kometu nalezl v roce 1978, předposlední objevil v roce 1994. A jak se amatérsky vizuálně komety hledají? Machholz v posledních letech hledá asi 100 hodin za rok. Postupně projíždí dalekohledem vybranou část oblohy a kontroluje s hvězdnými mapami a polohami známých komet podezřelé objekty. Údaje o možném novém objevu hlásí mezinárodní centrále Central Bureau for Astronomical Telegrams (CBAT) při Mezinárodní astronomické unii sídlící v Cambridge v USA. Tak jako u jiných objevů byl i objev nové Machholzovy komety pouze a právě jen začátkem pro určení dráhy a dalšího zkoumání komety.

Absolutní většina dnes objevovaných komet připadá na velké hledací programy zaměřené primárně na pátrání po blízkozemních planetkách (LINEAR, Spacewatch, LONEOS, NEAT, Catalina) či na družici SOHO sledující okolí Slunce. Vizuální amatérské objevy komet, výsledky nekonečných hodin sezení u dalekohledu s okem přitisknutým na okulár jsou vlastně už jen výjimkou ve statistice.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *