Kevin Warwick – Dobrodruh vědy v Praze

Příjezd britského profesora Kevina Warwicka (49) do Prahy je pro vědeckou komunitu totéž jako pro rockové fanoušky návštěva Rolling Stones. Warwick, profesor robotiky na univerzitě v Readingu, který je s trochou nadsázky považován za prvního kyborga na světě, měl 9. ledna na půdě Akademie věd přednášku. Byl to skvělý zážitek.

Kevin Warwick kromě svých výzkumů v oblasti kybernetiky, robotiky a umělé inteligence proslul především experimentem, že si nechal v roce 1998 a poté v roce 2002 chirurgicky implantovat do své paže mikročip a doslova jako pokusný králík dokázal, že spojení lidského nervového systému s počítačem a přenos informací je reálný. Bývá proto přirovnáván k lékaři Edwardu Jennerovi, který si sám píchl nákazu a testoval na sobě svou vakcínu proti neštovicím. Warwick ve své pražské přednášce sice nepřinesl nic převratně nového, spíše shrnul své dosavadní objevy, ale setkání se skutečným „dobrodruhem vědy“ bylo nezapomenutelné. Předvedl efektní videoprezentaci a účastníci přednášky viděli na vlastní oči jeho robotické prototypy.

Kacíř 21. století

Na práci tohoto svérázného badatele jsou různé názory a zejména jeho myšlenky jsou často terčem kritiky. Mnohdy je možná razance „protiúderů“ podporována závistí konkurence, která se jen těžko může přiblížit k Warwickově mediální popularitě. Jeho známý výrok, že „není daleko doba, kdy roboti budou inteligentnější než lidé a musí být nastolena otázka rizika nadvlády strojů nad lidmi“, činí z anglického robotika kacíře 21. století. Z úst člověka, který má v levé ruce implantát a vysláním signálu ze svého nervového systému přes počítač dokáže pohnout robotickou rukou na vzdálenost 500 mil (ruka otvírala a zavírala dlaň podle pohybů Warwickovy ruky), jehož manželka má v paži rovněž implantát a mezi nimi probíhá komunikace (zatím jde o podněty v rukách), to však zní poněkud pozitivně zvláštně a nejsou to prázdná slova. Warwick zřejmě rozhodně vyvrátil známou tezi německého profesora Petera Fromherze z Institutu Maxe Plancka, že „spojení lidí a počítačů je sci-fi, nikoli současná věda“. Experiment byl popsán tak, že transponder ve Warwickově paži vysílal identifikační kódy a snímače v jeho domě i v jeho laboratoři rozsvěcovaly světla, zapínaly spotřebiče, počítače jej vítaly hlasem, procházel prostory, do nichž je vstup na magnetickou kartu.

Já, kyborg

Kevin Warwick vysvětloval, že v jeho práci nejde o nějaké mechanické vylepšování člověka či ovládání strojů, ale o vylepšení lidských schopností. V podstatě velmi působivě a i dost vtipně interpretoval myšlenky, které byly publikovány v jeho bestseleru Já, kyborg. „Jde o mentální rozšíření lidských schopností, které vznikne z propojení lidského nervového systému s elektronickými obvody počítačů a využití jejich potenciálu. Jsem přesvědčen o tom, že lze dosáhnout a využít propojení lidského a umělého světa, přirozené a umělé inteligence. Když potřebujete provést nějaký složitý výpočet, tak si najdete kalkulačku a počítáte. Kdyby však měl člověk nějaký obdobný čip v mozku, tak provede výpočet okamžitě ve chvíli, kdy ho potřebujete,“ řekl Warwick. Možnost přímé komunikace lidského mozku s počítačem Warwicka fascinuje. Jednak v tom vidí cestu, jak pomáhat lidem, kteří trpí nějakým druhem pohybové či mozkové dysfunkce, jednak zdokonalení člověka například mozkovými implantáty, které by masivním způsobem zvětšily jeho paměť až na takřka neomezenou kapacitu. „Dokonce i přímé připojení mozku přes počítač k internetu považuji na určitém stupni vývoje za možné. Transfer informací by znamenal, že se vám budou webbové stránky zobrazovat před očima. Jde vlastně o jednodušší a rychlý přístup k potenciálu, který byl člověkem uměle vytvořen,“ řekl charismatický vizionář z univerzity v Readingu. Zabýval se také umělým rozšířením pěti lidských smyslů, což by vydalo na samostatnou kapitolu.

Příjemnější než u zubaře

Kevin Warwick promítl záznamy z chirurgických zákroků, které podstoupil on a jeho manželka, když si nechali voperovat implantáty. Šlo o „lehký“ chirurgický výkon, ale s enormními nároky na přesnost při napojení nervových vláken k vývodům (pinům) implantátu. „Poprvé to trvalo dvacet minut. Bylo to příjemnější než strávit stejnou dobu u zubaře,“ komentoval Warwick tyto operace. První mikročip (čtvereček o straně 23 mm, 3 mm silný) voperoval Warwickovi 24. srpna 1998 chirurg George Boulous na klinice v Tilehurstu. Badatel ho měl v levé ruce devět dnů. Projekt byl nazván Cyborg 1.0. Druhý experiment v rámci projektu Cyborg 2.0 byl zahájen 14. března 2002 na chirurgické klinice v Oxfordu (Radcliffe). Dokonalejší mikročip se stovkou pinů mu voperoval do levého ramene chirurg Amjad Shad. Zákrok trval dvě hodiny. Oba se uskutečnily při lokální anestezii. Warwickově manželce Ireně byl voperován druhý implantát, o něco jednodušší. Kevin Warwick nikdy neprozradil, kdo implantáty vyrobil. Jedná se prý o poměrně standardní technologii…

Nakonec i mozky?

Profesor z Readingu samozřejmě připouští řadu slabin svých teorií, jejichž odstranění půjde dlouhou cestou usilovného výzkumu. Ale nakonec konstatoval, že budoucnost přenosu informací může být až v propojení dvou lidských mozků, které jsou koneckonců druhem elektrochemického zařízení. Přenos by byl okamžitý a bezchybný. Přes až vizionářský charakter těchto teorií mají Warwickovy výzkumy už velmi hmatatelné výsledky. Videozáznam, jak ruka s implantovaným čipem ovládá elektrický invalidní vozík, byl velmi působivý. „Brzy budeme myšlenkami ovládat i auta, i když to samozřejmě předpokládá další výrazný pokrok ve výzkumu,“ dodal Kevin Warwick. Warwickova práce má celkově obrovský ohlas. Začátkem roku 2002 se mu přihlásila celá rodina z amerického města Boca Raton na Floridě. Rodiče Jeff a Leslie Jacobsovi a jejich čtrnáctiletý syn Derek, údajně malý počítačový génius, jenž ve svém věku provozuje z domova internetový obchod, si chtějí nechat implantovat čipy a experimentovat. Warwick už má takových dobrovolníků přes padesát. Anglický profesor robotiky má ve světě řadu spojenců. „Fantastickou práci dělá Phillip Kennedy na Emoryho univerzitě v Atlantě. Přistupuje k našim problémům především z lékařského hlediska. Ohromně si toho vážím. Nejsem sám,“ prozradil Warwick.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *