Jupiter má novou velkou rudou skvrnu

Filipínský amatérský pozorovatel oznámil objev nové velké rudé skvrny na Jupiteru. Její velikost je poloviční oproti známé velké rudé skvrně a má jméno Oval BA. Zajímavé je, že objev byl uskutečněn nikoli velkým teleskopem, ale pomocí pouze třiceticentimetrového dalekohledu a CCD kamery.

Skvrna není ve své podstatě objevem zcela novým. Vyskytla se poprvé již v roce 2000, když spolu splynuly tři menší skvrny v Jupiterově oblačnosti. Celý úkaz byl pozorován se zájmem mnoha dalekohledy. Stejným procesem totiž pravděpodobně vznikla i Velká rudá skvrna před minimálně 300 roky.
Skvrna se však po celé roky tvářila celkem nenápadně a podobně jako mnoho dalších měla bílou barvu. „Ještě v listopadu byl Oval BA bílý, ale pomalu se jeho barva do prosince změnila na hnědou a na konci února již byla červená. Nyní má stejnou barvu jako velká rudá skvrna,“ oznamuje Go.

Proč je skvrna na Jupiteru červená?

Velká rudá skvrna je dvakrát tak velká jako naše Země. Přitom jde o atmosférickou bouři. Obestírá ji však hodně neznáma. Jednak nikdo neví, proč se právě Velká rudá skvrna drží své barvy a velikosti již minimálně 300 let. A potom také nevíme, proč je tato i ta nová právě červená. Nejčastěji se zmiňuje hypotéza, že ze spodních vrstev atmosféry Jupitera se díky tak obrovské bouři dostává ze spodních vrstev atmosféry mnoho materiálu. A ten se samozřejmě v mnoha směrech od vrchních vrstev atmosféry liší. Tyto spodní vrstvy atmosféry se pak díky silnému ultrafialovému záření ze Slunce prostřednictvím nějaké neznámé chemické reakce mění na cihlově červenou.

Největší bouře na Jupiteru

Velká rudá skvrna je největší a dlouhotrvající bouří na Jupiteru a vlastně v celé sluneční soustavě. Materiál je z této bouře vytlačován nad okolní nejvyšší vrstvy atmosféry a její rudá „mračna“ trčí nad okolím v osmikilometrové výši. O nové skvrně zatím více podrobností nemáme. Ale je pravděpodobné, že bude stejnou bouří, jen možná rozměrově menší. Ze zkušeností z dalších úkazů na této planetě se však dá předpovídat, že bouře bude ještě intenzivnější a že ještě není na svém vrcholu. Některé bílé skvrny na Jupiteru již dříve prošly procesem, kdy malinko červenaly (například na konci roku 1999), ale jejich existence nebyla nijak dlouhá. Bude tedy zajímavé sledovat, zda tato nová skvrna zůstane permanentně červená.

Jupiter na obloze v dubnu

Na noční obloze je vidět na začátku dubna od půlnoci nízko nad jižním obzorem jako velmi jasná bílá hvězda. Postupně vychází stále dříve. Zatímco na začátku dubna kulminuje nad jižním obzorem kolem druhé ráno, tak v polovině je nejvýše v jednu po půlnoci a na konci měsíce již o půlnoci. Velkou skvrnu vám ukážou v každé alespoň průměrně vybavené hvězdárně, pokud tedy bude Jupiter skvrnou zrovna natočen k Zemi.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *