Infračervená nejmódnější barva.

Nebude to trvat dlouho a díky Herschelově observatoři získá Evropská vesmírná agentura infračervené snímky těch nejchladnějších a nejvzdálenějších objektů ve vesmíru. Proč jsou ale pozorování v infračerveném světle tolik důležitá? Vesmír je plný záření všech druhů, ale většinu z nich nedokážeme zde na Zemi zachytit kvůli atmosféře, která mnoho vlnových délek záření odstiňuje, zatímco jiné propouští. Naštěstí pro život na naší planetě dokáže atmosféra zastavit škodlivé vysokoenergetické rentgenové, gama a ve většině případů i ultrafialové paprsky; kromě toho odstiňuje velkou část infračerveného záření s výjimkou poměrně úzké vlnové délky, která dokáže proniknout až k povrchovým teleskopům.

Naše atmosféra způsobuje další problém – sama silně v infračerveném pásmu září a často vysílá na povrch Země daleko větší dávky infračervených paprsků než kolik jich přichází ze samotného vesmíru. Právě proto jsou pozemské infračervené observatoře stavěny co nejblíže vrcholkům vysokých hor, aby se dostaly co nejblíže k řidším vrstvám atmosféry. A právě proto je také tolik důležité vysílat observatoře do vesmíru, kde nebudou paprsky nijak omezovány atmosférou, která jim brání v získání cenných informací.

A proč je tedy tak důležité sledovat vesmír v infračerveném spektru?

Mnohé z objektů, které chtějí vědci pozorovat, jsou příliš chladné na to, aby vyzařovaly v optických nebo kratších vlnových délkách, ale září obzvlášť silně v infračerveném pásmu – to se týká například chladných atomů a molekul, které putují mezihvězdným prostorem. Tyto základní kameny vesmíru potřebujeme studovat proto, abychom pochopili formování a vývoj hvězd. Při cestách komet a asteroidů naší sluneční soustavou se nejvíce dozvídáme právě díky pozorování v infračervené části spektra.

Další věci, které astronomy nesmírně zajímají, se skrývají buď v nebo za obrovskými oblaky plynu a prachu. Tato oblaka ukrývají planety a hvězdy v časných fázích vývoje a početná jádra aktivních galaxií. Náš pohled je ale neostrý, protože prachové částice velice účinně rozptylují a pohlcují viditelné spektrum světla. Delší infračervené vlnové délky dokáží prachem proniknout bez omezení. Doufáme tedy, že v infračerveném světle čeká naši astronomii jasná budoucnost

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *