IBM pomůže dokončit katedrálu Svaté rodiny

Jedna z nejobdivovanějších památek španělské (či přesněji katalánské) Barcelony a současně jedna z nejúžasnějších staveb světové architektury 20. století – katolická katedrála Svaté rodiny – čeká na své dokončení už 80 let. Geniální architekt Antoni Gaudí y Cornet, který ji projektoval, zemřel v roce 1926 ve věku 74 let a zanechal stavitelům katedrály, jež je celosvětově známější spíše pod původním španělským názvem Sagrada família, nelehký konstrukční rébus. Současné technologie však možná věci přijdou na kloub. Onen rébus se nyní snaží vyřešit společnosti IBM a Dassault Systémes.

Stavba katedrály začala už v roce 1883 a to, co je z ní dnes vidět, je víceméně obvodový plášť a fasády, pár stavebních detailů a dekorativní interiérové prvky. I tak je to světová kuriozita. Zbytek je staveništěm, na němž se snažilo mnoho expertů „domyslet“, jak to Gaudí se svým dílem inspirovaným gotikou a poněkud mystickou výtvarnou genezí myslel. Především konstrukčně. Výkonná aplikace pro architektonické navrhování pomůže vyřešit „Gaudího tajemství“ a výrazně přiblížit nedostavěnou barcelonskou památku k dokončení.

Interpretace geniality

Společnosti IBM a Dassault Syste`mes v únoru oznámily, že architekti pracující na katedrále Svaté rodiny používají pro urychlení výstavby katedrály jejich řešení „správy životních cyklů produktů“ – Product Lifecycle Management (PLM). Od smrti slavného katalánského architekta v roce 1926 probíhala práce na velice složité kamenné konstrukci – jež je považována za jednu z nejmystičtějších staveb na světě – pod záštitou Nadace svaté rodiny. Práce na Gaudího nedokončeném mistrovském díle probíhají už déle než století, přičemž se architekti snaží interpretovat mnoho architektonických modelů, jež tento umělec připravil v posledních letech svého života.

Intuitivní software

Obchodní partner IBM, poradenská firma a dodavatel řešení Gedas Iberia, s. a., společně s Nadací svaté rodiny používají nyní při stavbě nedokončené katedrály špičkový aplikační systém pro virtuální modelování CATIA V5. Nadace pověřila firmu Gedas Iberia, s. a., aby do procesu výstavby začlenila nové metody počítačově podporovaných návrhů. S pomocí aplikačního systému CATIA V5 překonala firma překážky související například s propojením softwaru s obráběcími stroji, které se používají při přípravě žuly z místního lomu.

„Žula používaná při stavbě katedrály představuje skutečnou výzvu,“ řekl Juan José Blasco, provozní ředitel firmy Gedas Iberia, s. a. „Z toho důvodu jsme potřebovali intuitivní software, který by umožnil obráběcím strojům reagovat na tvrdost materiálu. Pomocí aplikačního systému CATIA V5 se nám podařilo vytvořit reálné zobrazení modelů s neomezeným trojrozměrným pohybem nástrojů.“

Jak to myslel?

Je prakticky nemyslitelné, aby Gaudí vyprojektoval v 19. století katedrálu, aniž by věděl, jak ji postavit. Už tehdy platilo, že pro každou stavbu musí být vyhotovena nejprve studie, poté ideový projekt a pak prováděcí projekt. Stavba nemohla začít na základě skic a náčrtů. Jen za Gaudího života se Sagrada família stavěla přes čtyřicet let. Bohužel je dnes velmi těžké zrekonstruovat celou situaci, jak stavební dokumenty a výkresy vznikaly a proč v době jeho smrti nebyly k dispozici. Gaudí realizoval řadu komplikovaných staveb a většinou zcela bez problémů. Je Sagrada família výjimkou, při níž tento génius přecenil své síly, nebo jsou tu ještě jiné záhady?

IBM hledá odpověď

Nicméně odpověď na historické rébusy nejsou konkrétním stavebním řešením pro dokončení katedrály. Pro Gaudího návrh představuje nová technologie IBM a Dassault Systémes důležitý evoluční krok, protože před uvedením vyspělého projektového softwaru do projektu v roce 1989 byly veškeré práce prováděny ručně. Nedávné uvedení aplikačního systému CATIA V5 umožňuje přímo konvertovat virtuální modely na skutečné kamenné prototypy, čímž odpadá mnoho dodatečných kroků a je dosahováno vyšší efektivity a přesnosti.
Aplikace založená na systému CATIA V5, kterou pro tento projekt vytvořila firma Gedas, je první implementovanou aplikací svého druhu. Zvedla laťku pro nové metody a standardy projektování, které lze používat i u jiných architektonických a stavebních projektů.

Ještě 20 let

„Stále je před námi spousta výzev a ještě jsme nenašli odpovědi na všechny Gaudího návrhy – například na kříž, který má být umístěn na vrcholku katedrály,“ řekl Jordi Bonet i Armengol, hlavní architekt a vedoucí projektu katedrály Svaté rodiny. „Pravděpodobně to potrvá ještě dalších 20 let, než se dostaneme do této fáze, ale jsem přesvědčen, že do té doby budeme mít od firem IBM, Dassault Syste`mes a Gedas ještě vyspělejší technologii, která nám pomůže postupovat mnohem rychleji.“ IBM a Dassault Syste`mes mají v architektonickém odvětví velice silnou pozici. Jejich software používá také jeden z nejnápaditějších a nejslavnějších světových architektů Frank Gehry. Ten je proslulý svými jedinečnými modernistickými díly, na nichž se objevují konstrukce z ohnuté a kroucené oceli. Podobně jako Gaudí zanechal po sobě Frank Gehry ve Španělsku památku ve formě slavného Guggenheimova muzea v Bilbau.

O společnosti IBM

Společnost IBM je největším výrobcem produktů a poskytovatelem služeb informačních technologií na světě, s více než osmdesátiletou tradicí v inovacích, které mění náš svět. Převažující činností IBM ČR je prodej širokého spektra IT technologií, tedy všech typů počítačů, zálohovacích a komunikačních systémů, a to včetně programového vybavení a služeb. K hlavním cílům IBM patří poskytování komplexních služeb systémového integrátora a prosazování výhod elektronického obchodování do každodenního života.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *