IBM dodá nářadí na otevření vesmíru

IBM, jednička světového computingu, a ASTRON, přední nizozemská astronomická organizace, oznámily využití technologie superpočítače IBM Blue Gene/L jako základního kamene pro vývoj nového typu rádiového teleskopu, s jehož pomocí se bude možné ohlédnout miliardy let v čase až k prvním okamžikům zrození vesmíru.

Společný výzkumný projekt v oblasti související s počítačovým zpracováním enormních objemů dat poskytne astronomům na celém světě ojedinělý pohled, který jim byl až doposud odepřen. Vědci budou zkoumat počátky nejstarších hvězd a galaxií bezprostředně po vzniku vesmíru, všeobecně známého jako „velký třesk“. Zařízení by mělo ukázat vesmír tak, jak vypadal před 13 miliardami let. Počítač Blue Gene/L, který má být dokončen v polovině roku 2005, je schopen poskytnout vědcům nesrovnatelnou rychlost a flexibilitu, jež jsou nezbytné pro sběr a vyhodnocování informací z nízkofrekvenčního pole (Low Frequency Array – LOFAR) sítě „softwarového teleskopu“. Konsorcium univerzit, vědeckých institucí a společností plánuje uskutečnění výzkumných programů s tímto teleskopem o rok později, po uvedení celého systému do provozu. „Objevy v astronomii jdou ruku v ruce s inovacemi v oblasti technologií,“ uvedl prof. Harvey Butcher, ředitel organizace ASTRON. „Věříme, že společně s odborníky z IBM se nám podaří navrhnout novou generaci rádiových teleskopů schopných odhalit tajemství zrodu vesmírné soustavy. Měli bychom vidět objekty, které jsou už dávno pryč, ale jejich rádiové signály byly vyslány krátce po velkém třesku. Porozumíme lépe i magnetickým bouřím na slunci a slunečnímu větru, což jsou jevy, které ovlivňují klima na Zemi,“ dodal Harvey Butcher. Nizozemské ministerstvo pro vzdělávání, kulturu a vědu podporuje vývoj technologií nezbytných pro program LOFAR, včetně jednoho z nejvýkonnějších superpočítačů schopných vyvinout výkon vyšší než 34 trilionů operací za vteřinu čili 34 teraflopů. Na rozdíl od současných observatoří využívajících velká optická zrcadla či parabolické antény, ASTRON bude stát na principu sloučení více než 10 000 jednoduchých rádiových antén (zcela lapidárně řečeno je LOFAR velkým množstvím FM rádií, které spojí superpočítač Blue Gene/L do jednoho teleskopu) rozmístěných po území severního Nizozemí a Dolního Saska v Německu. Údaje sebrané z těchto antén bude ASTRON analyzovat prostřednictvím vysokorychlostních výpočetních operací.

Tým odborníků IBM bude spolupracovat s vědci ze společnosti ASTRON na vývoji systému, jehož kapacita bude umožňovat zpracování obrovského objemu dat v reálném čase. Superpočítač Blue Gene/L (jedním z jeho předchůdců byl Deep Blue, který v roce 1997 porazil v šachovém utkání mistra světa Garriho Kasparova) je kompaktní přístroj s nízkou spotřebou schopný přijímat najednou až 768 gigabitů nových dat za sekundu. Více než 12 000 mikroprocesorů PowerPC pak představuje jeho mozek. Je to další rozvinutí tzv. Beowulfova principu stavby počítačů. Tato nová metoda kombinuje neuvěřitelnou výpočetní kapacitu se streamingem dat v reálném čase k odfiltrování rádiového šumu z horních vrstev atmosféry, čímž umožňuje vědcům hledět dále a jasněji než kdykoli předtím.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *