Gen homosexuality nestačí

Italští vědci z univerzity v Padově tvrdí, že mužskou homosexualitu ovlivňují kulturní a genetické faktory spolu se zážitky z dětství. Zpochybňují tvrzení amerických vědců, kteří před více než deseti lety oznámili objev „genu homosexuality“ u mužů. Italové se domnívají, že pro homosexualitu je zřejmě potřebná kombinace více genů.

Tým v Padově vede Andrea Camperiová-Cianiová a ta ve své studii, uveřejněné už před léty v odborné časopise Proceedings of the Royal Society, uvádí, že genetické faktory mající vliv na homosexuální orientaci souvisí s chromozomem X, který se dědí po matce. „Nejdůležitějším zjištěním je, že tyto geny ovlivňují nejen homosexualitu u mužů, ale také zároveň zvyšují plodnost u žen a dědí se po matce, nikoli po otci,“ uvádí Camperiová-Cianiová.

Studie byla založena na výzkumu, jehož se účastnilo 98 homosexuálních a 100 heterosexuálních mužů a přibližně 4600 jejich příbuzných. Vědci srovnávali počet homosexuálů v linii matek a otců. Zjistili, že mezi příbuzenstvem matek homosexuálů bylo gayů více než u příbuzenstva z otcovy strany, kde také byly ženy méně plodné. „Je jasné, že geny ovlivňují sexuální orientaci a že mají zároveň odlišný vliv na různá pohlaví,“ tvrdí Andrea Camperiová-Cianiová.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *