Fotbalista Beckham má vědecké kopačky

David Beckham 6 / 2006Fotbalová horečka na Starém kontinentu v těchto dnech stoupá, už od 12. června se totiž v Portugalsku rozběhne mistrovství Evropy. Tento sportovní svátek vtáhne do děje kdekoho bez ohledu na věk, profesi nebo pohlaví. Dostaveníčko nejlepších evropských hvězd si málokdo nechá ujít.

Při sledování míčových kouzel možná málokoho napadne, že určitý podíl na tom má také věda. Tak například ikona světového fotbalu, anglický záložník Realu Madrid David Beckham vsadil při vývoji svých nejnovějších kopaček právě na spolupráci s vědeckými pracovníky. Výsledkem jejich práce jsou kopačky, které mají ještě zvýšit Beckhamovu už tak výtečnou kopací techniku. Revoluční novinka z řady Predator Pulse je z dílny firmy Adidas a novou technologii PowerPulse vyvinuli vědci z univerzity v Calgary. Ti se zaměřili na lepší využití kinetické energie ve chvíli, kdy se kopačka dotkne míče. Při vývoji kopaček použili postupy podobné výrobě tenisových raket a golfových holí, jež spočívá v optimálním rozložení hmoty. Těžiště je umístěno tam, kde je na botu, která váží pouhých čtyřicet gramů (nejlehčí v historii řady Predator), největší nápor. S technologií PowerPulse má být efektivita střely o tři procenta vyšší než doposud. „Tyhle boty jsou prostě vynikající, hlavně na přímých kopech je to zlepšení cítit,“ podotkl fotbalista.

Zatímco vědci konstruovali kopačku po technické stránce, Beckham navrhl její barevný design. Vybral stříbrnou metalízu a červenou. „Aby na hřišti zářily,“ usmál se. Na jazyku mají kopačky navíc Beckhamovo osobní logo, které znázorňuje jeho výstavní přímé kopy. „Kdyby mi jako dítěti někdo řekl, že mi vědci vyvinou osobní kopačky a že na nich bude moje logo, asi by mě taková věc hodně rozrušila. A rozrušený jsem z toho i teď ve svém věku,“ řekl Beckham. Prezentace novinkových kopaček proběhla ve východní části Londýna Walthamstow. V tamním obchodě se sportovními potřebami Sedgewick Sports v roce 1980 rodiče anglického fotbalisty zakoupili synovi první pár kopaček. Boty PowerPulse Beckham poprvé otestoval den před svými narozeninami, na prvního máje.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *