Evropský šampión se jmenuje Roteiro

Ať chcete nebo ne, novopečený evropský šampión ve fotbale se jmenuje Roteiro. Když 4. července rozhodčí Markus Merk ukončil finále EURO 2004, mohl si konečně nejvytíženější účastník mistrovství vydechnout. Uznejte sami: jako jediný absolvoval všech 31 zápasů, jako jediný zajistil všechny branky na turnaji a jako jediný rozhodl i finále. Však byl také na tento výkon čtyři roky pečlivě připravován ve vědeckých laboratořích.

Už se stalo tradicí, že společnost Adidas, generální partner Evropské fotbalové unie (UEFA) a Mezinárodní fotbalové federace (FIFA), chystá na každý světový (od roku 1986) či evropský (od roku 2000) šampionát zbrusu nový míč, pochopitelně lepší než byly ty předchozí.

Hi-tech výrobek

Najít ale takové komponenty a výrobní postupy, které by zaručily opravdu unikátní produkt, to už v dnešní době není jen tak. Musí to totiž být něco opravdu nového a revolučního. Do výrobního procesu Roteira se tedy zapojila věda. Co se týče materiálu, tam už nebylo mnoho prostoru k inovacím, takže pro vznik žhavé novinky bylo potřeba změnit výrobní postup. Zdařilo se. „Povedlo se nám vyvinout hi-tech produkt k nakopnutí,“ usmál se Thomas Michaelis, ředitel laboratoří německé firmy Bayer, která se na vývoji podílela. Začněme od jádra míče. Jeho vnitřek je vyroben ze směsi bavlny a polyesteru, která je pokrytá přírodním latexem. To proto, aby balón měl co nejlepší charakteristiku odrazu. Po zformování základního tvaru je míč zahřátý na vyšší teplotu, aby se tak zajistil jeho perfektní povrch a dokonalý tvar koule. Poté jsou na něj naneseny zmíněné dvě vrstvy přírodního latexu, míč prochází fází sušení, během níž je nadbytečný latex odsáván. Samotná duše míče je vytvořena z přírodního materiálu – hovězího močového měchýře. Co se týče vnějšího povrchu Roteira, ten tvoří celkem dvaatřicet plošných dílců z rezistentní PU syntetické pěny. Dvacet dílů má tvar hexagonu a dvanáct pentagonu a dohromady pokrývají celý povrch balónu. Při vzájemném spojování povrchových panelů a vnitřku míče byla použita další revoluční novinka, tepelné lepení – pracovalo se za pomoci tepla a tlaku, Roteiro byl na závěr znovu zahřát, čímž se vyvolala chemická reakce, díky níž z dílů vznikl jednolitý celek. Tato technologie Power Balance zajistila, že míč nemá oproti svým předchůdcům vnější švy, je vodotěsný a díky tomu si udržuje stejnou váhu i na mokrém terénu.

Moderní umělecké dílo

Potom následovaly náročné zkoušky, aby se prokázalo, že kvalita Roteira je skutečně tak vysoká, jak podle vědců měla být. Ventil podstoupil stovky nárazů – při tom se testovalo, jestli je tlak v balónu stále stejný. Míč byl dále vystřelen bezmála pět tisíckrát proti ocelové stěně rychlostí 50 km/h, kvůli testu opotřebovávání a deformace. „Adidas dal portugalskému fotbalu výjimečné moderní umělecké dílo,“ sklonil se před Roteirem prezident Portugalské fotbalové federace Gilberto Madaíl. Na každý z jedenatřiceti zápasů Eura byla navíc připravena speciální edice dvaceti míčů Roteiro. Na každém z nich byla uvedena jména soupeřících týmů, datum utkání, místo jeho konání a dimenze hrací plochy. „Díky tomu byl každý zápas opravdu unikátní,“ řekl Günter Pfau ze společnosti Adidas. Pro EURO 2004 firma vyrobila celkově 2370 míčů.

Ódy versus kletby

Už před startem mistrovství vzbudilo Roteiro mezi fotbalisty vlnu emocí, která se dala rozdělit do dvou proudů. Jedni novinkový balón proklínali, jiní na něj pěli ódy. „Roteiro je jako umělohmotný balón pro děti,“ ušklíbl se italský záložník Andrea Pirlo. „Jako bych kopal do cihly,“ ironizoval nizozemský fotbalista Phillip Cocu. Pravda je taková, že oproti dřívějším míčům se Roteiro díky své pružnosti hůř kontroluje, rychleji odskakuje od nohy a méně technickým hráčům dělá potíže. Ovšem pokud fotbalista dokáže balón zkrotit, může využít jeho předností – gólmani s ním totiž mají mnohem větší problémy. „Když ho pořádně trefíte, brankář prakticky nemá šanci,“ poznamenal český reprezentant Marek Jankulovski. Platí to zejména pro střely z větší vzdálenosti. „Ještě s žádným míčem se nedávaly góly ze třiceti metrů tak lehce,“ poznamenal gólman Petr Čech. Mezi bezvýhradné obdivovatele Roteira se pak museli zařadit ti hráči, které má Adidas ve své reklamní stáji. „Převratná novinka. Moje rohy, centry a přímé kopy jsou s ním mnohem lepší, míč mi skvěle sedí na noze,“ liboval si Angličan David Beckham, který se na vývoji míče také podílel. „Míč jde přesně tam, kam chci,“ připojil se španělský útočník Raúl. „S Roteirem mám jistotu, že budu hrát tak, jak chci,“ tvrdil zase jeho francouzský kolega Zinedine Zidane. „Tenhle míč ukáže, kdo je opravdu elitní hráč,“ podotkl pro změnu Ital Alessandro del Piero. Zmíněným hvězdám ale míč moc nepomohl, protože na šampionátu jejich týmy vyhořely… Roteiro se podívá také na letošní olympijské hry do Atén, ale pod jiným jménem a v jiném designu. Bude se totiž jmenovat Pelias, což byl v antické mytologii syn boha moří.

Jméno zdědil po lodním deníku

Oficiální míč EURO 2004 dostal jméno podle palubního deníku Roteiró z výpravy portugalského mořeplavce Vasca da Gamy (1460 – 1524), který 8. července 1497 vyplul na cestu do Indie. Mořeplavecké motivy najdete i na míči, jeho ocelová barva má připomínat oceán, modrá nebe a křížový motiv černých linek zase souřadnicový systém poledníků a rovnoběžek, jenž portugalský objevitel používal. Není ovšem jisté, že Roteiró napsal vlastnoručně sám Vasco da Gama, deník je totiž anonymní. Podle dalších informací navíc Roteiró vznikl na palubě trojstěžníku Sao Rafael, jehož kapitánem byl Vascův bratr Paulo, zatímco Vasco velel na palubě Sao Gabriela. Mnoho nechybělo, aby dnes slavný cestovatel na výpravu vůbec nevyrazil. Podle některých záznamů byl totiž původně jmenován jeho otec, jenomže zemřel ještě před dokončením stavby lodí. Proto se výpravy nakonec ujal Vasco. Roteiró popisuje celou dobrodružnou cestu výpravy: od bloudění lodí v mlze Atlantiku a setkání u Kapverdských ostrovů, přes obeplutí Mysu Dobré naděje, najetí Sao Rafaela na mělčinu u Mozambiku až po přistání na východoindickém Malabarském pobřeží v květnu 1498. Podle deníku přivítali indičtí domorodci členy výpravy slovy „Ďábel aby vás vzal, co tady pohledáváte?“ Po dramatickém vyjednávání Portugalci uzavřeli dohodu o obchodování s kořením a drahými kovy a koncem srpna odpluli. Během zpáteční cesty zemřela řada mužů včetně Paula da Gamy a Vasco se zdecimovanou posádkou dorazil do Lisabonu v září 1499. Do Indie pak podnikl druhou výpravu v letech 1502 – 1503. Ze třetí cesty na indickou půdu se už nevrátil: vyplul v roce 1524, aby se v Indii ujal úřadu místokrále, ale krátce po svém příjezdu zemřel.

Oficiální míče pro ME a MS

 • MS 1970: Mexiko – Telstar
 • MS 1974: Německo – Telstar
 • MS 1978: Argentina – Tango
 • MS 1982: Španělsko – Tango
 • MS 1986: Mexiko – Azteca
 • MS 1990: Itálie – Etrusco
 • MS 1994: USA – Questra
 • ME 1996: Anglie – Questra
 • MS 1998: Francie – Tricolore
 • ME 2000: Belgie/Nizozemsko – Terrestra
 • MS 2002: Korea/Japonsko – Fevernova
 • ME 2004: Portugalsko – Roteiro
 • (LOH 2004: Řecko – Pelias)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *