EIZO je o jasu a dokonalosti

Slovo EIZO znamená v japonštině „jasný obraz“. Monitory EIZO jsou známé svou spolehlivostí, stálostí parametrů a ostrým obrazem. Jsou navrhovány tak, aby maximálně šetřily zrak svých uživatelů i při dlouhodobé práci na počítači. EIZO je ve svém oboru neustále na vrcholu světové „hitparády“. Na rozdíl od minulých let si však může nyní dovolit i ceny, které činí z exkluzivního zboží relativně dostupné produkty pro širší zájmovou klientelu.

Japonská společnost EIZO NANAO Corporation, Ltd. koncipuje své produkty z hlediska technických parametrů jako špičkové výrobky pro oblast podnikové sféry a již od svého založení v roce 1967 klade důraz na výrobu vysoce kvalitních monitorů. Firma disponuje nejen výrobními závody, ale staví zejména na vlastním silném vývoji v daném oboru. Právě z vlastních laboratoří pocházejí originální technická řešení, která dělají z výrobků EIZO výjimečné monitory. Všechny základní složky firmy jsou soustředěny v Japonsku a úzké propojení mezi řízením, vývojem a výrobou dává předpoklady pro rychlou reakci na požadavky trhu a udržení trvale vysoké kvality produkce. Díky využití bohatých zkušeností z celosvětového prodeje profesionálních displejů a velké pozornosti, kterou věnuje zpětné vazbě od svých zákazníků, si společnost vybudovala na trhu pevnou pozici a postupně se stala subjektem, který se podílí na vývoji a prosazování nových standardů v oblasti IT technologií.¨

Desetibitová technologie

Některé inovační technologie jsou společně používány pro většinu monitorů vyráběných v různých typových řadách. Téměř všechny modely LCD monitorů EIZO podporují pokrokovou 10bitovou technologii, která spočívá ve čtyřnásobně přesnějším vzorkování signálu pro zvolenou přenosovou charakteristiku LCD panelu (gama-křivka, teplota chromatičnosti bílého bodu, sytost atd.). Výsledkem je přesnější a plynulejší přechodová paleta barev, na které se neprojevuje vada tzv. „bandingu“, tedy slévání nebo pruhování sousedních barevných odstínů. Stejně tak se zvyšuje i velikost vnitřní barevné škály. Výsledný barevný obraz svou dynamikou pak lépe odpovídá reálné skutečnosti v důsledku vyššího počtu zobrazitelných barevných tónů (16,7 mil. z palety 1 0243 = 1 mld. kombinací RGB). Vnitřní algoritmy řízení LCD panelu s 10bitovou technologií jsou navíc optimalizovány tak, aby se jednotlivé funkce nastavení charakteru obrazu neovlivňovaly. Tato vlastnost je jednou z těch, které odlišují tyto profesionální displeje od průměrné produkce.

Konstantní jas

K udržení konstantního jasu po celou dobu životnosti monitorů slouží technologie AutoBrightness. Součástí tohoto obvodu je malý senzor, který nepřetržitě měří intenzitu jasu podsvětlovacích trubic a upravuje ji na hodnotu, která je nastavena uživatelem. Díky tomuto senzoru a výkonové rezervě podsvětlení je zaručeno dosažení konstantního jasu přesně podle uživatelského nastavení monitoru již za několik desítek sekund. Všechny modely jsou dále vybaveny obvody AutoRange pro automatické nastavení optimální úrovně vstupního videosignálu z běžných grafických karet. AutoRange zajišťuje sjednocení kvality analogového VGA signálu, který vykazuje na jednotlivých výstupech odchylky elektrických hodnot. Parametry vstupních obvodů jsou upravovány tak, aby hodnoty výsledného jasu kanálů R, G, B odpovídaly kalibrovanému tvaru přenosové charakteristiky (gama-křivky).

Bez olova

Další moderní technologií používanou pro výrobu monitorů EIZO je technologie bezolovnatého pájení, která výrazně přispěla ke zvýšení spolehlivosti výrobků. Díky tomu se dnes můžou LCD panely EIZO pochlubit jako jediné monitory v České republice pětiletou zárukou. Japonsko je v bezolovnatém procesu jednoznačně vedoucí a požaduje jej zavést při výrobě všeho spotřebního zboží. V EU by měl začít platit úplný zákaz používání olova u spotřebního zboží od 1. července 2006. Náhradou olova se staly komponenty založené na prvcích cín/stříbro (Sn/Ag), ty mají vyšší bod tavení než Sn/Pb, takže jsou vhodnější pro aplikace s vyšší provozní teplotou. Poskytují rovněž lepší smáčení a pevnost spojů a představují jedny z nejlepších pájecích slitin odolných vůči únavě teplem. Způsob bezolovnatého pájení byl zároveň jedním z důležitých požadavků pro splnění normy TCO’03. TCO’03 FDP je čtvrtou generací TCO certifikací, která nastavuje striktnější standardy než její předchůdce TCO’99 na ergonomii, emise a ekologii pro lepší a bezpečnější pracovní prostředí.

Špičková kalibrace

V široké škále využití LCD panelů EIZO hraje důležitou roli kompaktní design monitorů. Ultratenký rámeček a výškově nastavitelný rotační stojan jsou hlavním předpokladem pro úspěšnou konstrukci velkoplošných panelů. Tenký rámeček zajišťuje nejen úsporu místa, ale zároveň umožňuje jednoduché spojování většího počtu obrazovek a vytváření multipanelových řešení. Podpora mezinárodního průmyslového standardu VESA pro mechanické upevnění LCD monitoru je u všech modelů samozřejmostí. Některé technologie byly vyvinuty speciálně jen pro konkrétní modelové řady. Příkladem je profesionální řada LCD monitorů ColorGraphic (CG) s možností přístrojové hardwarové kalibrace. Tato modelová řada byla koncipována s ohledem na potřeby grafického průmyslu a v současnosti je zastoupena dvěma modely s úhlopříčkami 18“(plocha A4+) a 21,3“(plocha A3+), u nichž je možno využít širokých možností manuálního uživatelského nastavení jako např. korekce CMY+RGB (technologie HexaColor) a uložení zvolených hodnot do 6 nezávislých předvoleb (technologie FineContrast). HW kalibrace je u CG prováděna kalibračním softwarem EIZO ColorNavigator za asistence měřicí sondy s využitím nové technologie 10bitové gama-korekce. Vlastní kalibrační software podporuje všechny měřící sondy řady Eye-One z produkce firmy GretagMacbeth a byl pro tyto přístroje individuálně přizpůsoben, což přináší zcela vyrovnanou kvalitu výsledné kalibrace, i když jsou použita měřidla s různým principem měření barev (RGB-kolorimetr nebo spektrální fotometr). Program ColorNavigator se od běžných řešení pro SW-kalibraci přes grafickou kartu liší například odděleným procesem HW kalibrace a následné profilace dle specifikace ICC. Tento postup dovoluje uplatnit kalibraci barev monitoru nezávisle na operačním systému konkrétního pracoviště, což je podmínka pro řešení kritických případů průmyslového nasazení, jako je tomu na specializovaných pracovištích v lékařství, energetice, dopravních systémech, telekomunikacích nebo ve vysílacích studiích.

Rotace panelu

Tyto panely EIZO řady ColorGraphic používají k věrnému zobrazování barev v současnosti nejdokonalejší technologii TFT SUPER-IPS (InPlane Switching) nebo DUAL DOMAIN-IPS, která zaručuje široký rozsah barevného prostoru (tzv. gamutu) a vyniká výborným podáním barev v širokém pozorovacím úhlu. Oproti technologii obrazovek CRT vyniká nová CG-řada vysokou stabilitou technických parametrů a dlouhodobou stálostí barevného podání obrazu (není nutné časté provádění kalibrace/profilace). Další novou technologií implementovanou v posledním roce je hardwarová podpora rotace panelu (práce s formátem A4 „na výšku“) bez instalace speciálního software. Rotace monitoru je ideální pro práci s formátem A4 na výšku v případě dlouhých textů nebo www stránek bez nutnosti častého rolování obrazu. Při HW řešení nedochází na rozdíl od sw-rotace ke zpomalení aplikací. V případě používání grafických karet MATROX řady G450/G550 je na CD k dispozici ovladač pro hw-rotaci panelu. Jedna z neobvyklých vlastností pro LCD je u EIZA aplikována u modelů s maximálním rozlišením 1600×1200 bodů. Jde o možnost přepínání do režimu práce s videosignálem o nižším rozlišení, než je právě to maximální. Pak lze pracovat i s režimem 1:1, kdy se zobrazí signál bez interpolace a zbylá plocha obrazovky má ovladatelný jas pro uzpůsobení ergonomických podmínek. Pokud je nutno pracovat z nějakého důvodu s interpolovaným obrazem, pak jsou k dispozici rozšiřující volby filtrace (5 interpolačních filtrů pro optimalizaci konkrétního rozlišení) a zohlednění případného nesouladu poměru stran u signálu a obrazovky.

Speciality na zakázku

Uvedené technologie jsou aplikovány u běžně dostupných modelů LCD a každý uživatel se s nimi může setkat v každodenním životě, naproti tomu existuje ještě nezanedbatelná oblast specializovaných technologií a produktů, které jsou určeny jen pro úzký okruh zákazníků. Jde například o speciální softwarové produkty a HW komponenty vyráběné v malých sériích na zakázku. Jejich výčet by zřejmě daleko přesáhl kapacitu tohoto článku, ale jako příklad lze uvést třeba programy pro specializovanou kalibraci LCD monitorů používaných pro analýzu snímků z rentgenu, mamografu, ultrazvuku apod. Ve spolupráci s dalšími producenty jsou pak vyvíjeny např. grafické karty pro zpracování a skládání signálu u displejů s rozlišením nad 2 miliony bodů. V některých odvětvích průmyslu pak nacházejí uplatnění výrobky z kategorie dotykových LCD panelů a terminály označované jako e-Client.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *