Z bioplastické bomby podivná kauza?

Během léta proběhlo malým českým „vesmírem“ nových technologií a průmyslu vzrušení. Lékař a biochemik MUDr. Petr Wojnar (48) ohlásil poměrně přesvědčivým a viditelným způsobem nástup své patentované technologie výroby biologických plastů. Základem jeho vynálezu je škrob, součástí materiálu je polyetylen. Výrobky se samy rozpustí po několika letech, ale lze je vyrobit i tak, že se rozpustí za pár dnů. Prostě dokonalý ekoplast, z něhož lze například vyrobit i láhev.

V současné době se v Čechách vyrábí kolem miliardy PET lahví a je s nimi problém, rozloží se za sto či více let, recyklace je nedůsledná a drahá. „Mizející“ plast je velmi elegantním řešením. „Já nejsem jediný, kdo umí vyrobit ze škrobu či mouky plast, ale problém je v tom, že je to příliš drahé,“ řekl Wojnar. Podle zahraničních zdrojů se v USA vyrobí kilogram ekoplastu za čtyři až deset dolarů. Wojnar deklaruje, že to dokáže za 30 korun. O Wojnarův patent projevila zájem řada českých firem, které chtějí vyrábět láhve či fólie, sám autor vynálezu se v médiích zmínil, že licenci od něj koupili Američané za několik miliard a zájem mají další firmy z Evropy. Víc neprozradil. „Je to zajímavý objev a představuje určité řešení, ale také to není úplně dokonalé,“ řekl o bioplastových lahvích Karel Ciahotný, prorektor pro vědu a výzkum VŠCHT v Praze. Biolahvím se vyčítají snad jen horší mechanické vlastnosti, ochránci přírody jásají. Je tu však jeden problém, který poněkud zpochybňuje celou – zajisté – pozitivní kampaň. MUDr. Petr Wojnar, který vystudoval medicínu v Sovětském svazu a někdy v roce 1982 po stáži v USA emigroval do Rakouska, kde se věnoval plastům, nemá zrovna štěstí na výsledky. Podle deníku HN vyšetřuje policie jeho spolupráci s pražským družstvem Obzor, jemuž prodal v roce 1998 licenci na ekologické příbory za milion korun. Měly se po použití rozpadnout. Nebyly však příliš funkční a vůbec se nerozpadaly. Obzor investoval peníze do nákupu stroje, vyrobil údajně 250 000 příborů, ale ty mu zůstaly ve skladech. Škoda činí zhruba 10 až 12 milionů korun. Podobnou zkušenost učinila i další firma na Moravě.

Petr Wojnar podal od roku 1993 jako vlastník pět patentových přihlášek a všechny měly stejný výsledek: negativně ukončeno po zveřejnění. Bylo podáno nejméně 16 dalších přihlášek patentů a užitných vzorů, v nichž je Petr Wojnar uveden jako původce. Jen jedna byla uznána jako patent (způsob výroby suroviny na bázi škrobu s polyetylenovým nosičem), dalších deset bylo zamítnuto, čtyři jsou vedeny jako přihlášky ve lhůtě. S jeho jediným patentem jsou prostě potíže.

Navíc se tiše našlapuje kolem jeho podnikatelských aktivit. Jeho firmy BION Trade, BION Holding, BION Market, BION Pharma a MIS jsou v likvidaci, jeho další společnosti Medica-In, BM Bohemia Medica i živnostenská oprávnění nemají s jeho hlavními deklarovanými komoditami nic společného (koupě -prodej, zprostředkovatelství, poradenství, vydávání neperiodických publikací, provozování hotelu, dokonce módní návrhářství a činnost manekýnky atd.). Začíná z toho být podivná kauza, ale možná Petr Wojnar ještě přesvědčí o tom, že pochybnosti jsou neoprávněné. Zatím se zdá, že reálnější šanci na uplatnění má britský oxoplast, který se prý také časem rozpustí na neškodné látky jako Wojnarovy plasty. Před několika týdny byl prezentován v Praze. Některé obchodní řetězce v zahraničí už britský produkt začaly používat. V ČR existuje zájemce na licenční výrobu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *