Antibiotika z kůže – bodyguardi ve službách člověka

Pokožka dospělého člověka má plochu asi dvou čtverečních metrů. Je to vlastně obrovský orgán, který odděluje lidské tělo od okolního životního prostředí, je prvním ochranným štítem, předává určitá poselství. Asi před pěti lety vědci poprvé objevili, že v lidské pokožce žijí přírodní antiobiotika jako součást vrozeného imunitního systému. Mezitím bylo nalezeno zhruba dalších deset obranných látek.

Výzkumem těchto přírodních „bodyguardů“ v pokožce se zabývá několik vědeckých pracovišť v Německu. Výzkumníci zjistili, že ve srovnání s komerčně dostupnými antibiotiky jsou ta přirozená podstatně slabší, ale poučili se z jejich složení. Nyní je testováno několik preparátů, které byly po vzoru těch z pokožky laboratorně vyrobeny anebo byly vytvořeny ze stavebně příbuzných látek. „V devadesátých letech bylo zjištěno, že buňky lidské pokožky jsou schopny vyrábět antimikrobiální bílkoviny,“ říká internista a plicní lékař Robert Bals, který se věnuje výzkumu na univerzitě v Marburgu. Bílkoviny jsou schopny vytvořit ochranu proti nežádoucím vetřelcům – virům, bakteriím či houbám – velmi rychle a ničit je rychlostí v řádu sekund. „Běžná antibiotika však potřebují na zničení nepřítele čas v řádu hodin,“ dodává mladý profesor (na německých univerzitách je užíván titul Juniorprofesor) Lars Steinsträsser z kliniky plastické chirurgie a těžkých popálenin na Ruhrské univerzitě v Bochumi. Podle jeho výzkumu kožní bílkoviny ničí vetřelce tak rychle, že ti nejsou schopni vytvořit obranu. „S těmito látkami bychom mohli v blízké budoucnosti porazit i multirezistentní mikroby jejich vlastními zbraněmi,“ tvrdí Steinsträsser. Přirozené látky neslouží jen specificky v boji proti jednotlivým původcům nemocí, ale vědci se shodují v tom, že zejména proti houbám, virům, bakteriím a rezistentním „lupičům“ se jeví jako zbraň přímo zázračná. Přírodní antibiotika jsou součástí vrozeného imunitního systému, nejstaršího obranného systému u živočichů vůbec. Bakterie, hmyzy a vyšší živočichové člověkem konče mají stoupající počet těchto ochranných látek. Zatím jich bylo u různých organismů zjištěno asi 900. Člověk jich má nejméně deset.

Vědci z Univerzitní kožní kliniky v Kielu objevili, že bílkovina psoriasin ochrání pleť před infekcemi coli-bakterií. Svůj objev popsali v prosincovém čísle odborného časopisu Nature Immunology a podali první vědecký důkaz o praktickém využití bílkovinných antibiotik. Zjistili také, že přírodní antibiotika vznikají také v slzních kanálcích, v zažívacím traktu, v plicích a bílých krvinkách. Většina těchto „bezpečnostních molekul“ patří do třídy defensinů nebo cathelicidinů. V případě poškození pokožky se množství ochranných látek automaticky zvyšuje, neboť organismus okamžitě reaguje na oslabení obranného štítu. Byla zjištěna zákonitost, že pacienti s chronicky špatně se uzdravujícími poraněními či nemocemi pokožky trpí větším rizikem infekce kůže. „V současné době investuje do vývoje léků na bázi přirozených antibiotik zhruba tucet firem. Některé léky se nacházejí ve studiích klinické fáze III – poslední velké překážky před registrací,“ říká Robert Bals z univerzity v Marburgu. Nejdříve by mohl být na trhu lék Colistin, který je účinný proti plicním bakteriím, a Cubicin, jenž má dobré výsledky proti kožní infekci. Pacienti by je mohli mít k dispozici už ve druhé polovině roku 2005. Antibiotika vznikající v lidské kůži mají velkou perspektivu vzhledem k tomu, že jich lze používat na výrobu léků proti nemocem vnitřních orgánů. „Intenzivně zkoumáme zejména některé defensiny a cathelicidiny, protože se domníváme, že dokážou víc než ničit rezistentní odolné vetřelce. Pro medicínu mohou mít daleko větší význam,“ dodává Robert Bals. Lars Steinsträsser je stejného názoru a v nejbližší době se chce zaměřit na efektivnější léčení bolestivých infekcí u lidí, kteří utrpěli popáleniny, pokousalo je zvíře anebo mají chronické infekce. „Prostě přiložit hned po zranění náplast – to je moje ideální představa,“ prozradil Steinsträsser. Přirozené antimikrobiální bílkoviny jsou považovány za nové „nářadí“ pro nové terapeutické koncepty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *