Vesmír je porodnicí nových galaxií

23 Led

Zase padla jedna fixní představa. Astronomové se už příliš nezabývali myšlenkou, že by ve vesmíru vznikaly nějaké nové galaxie. Díky výsledkům pozorování, které na Zemi poslal dalekohled GALEX (Galaxy Evolution Explorer) vypravený do kosmu 28. dubna 2003, je to úplně jinak. Vesmír je naopak „porodnicí“ nebo fabrikou na nové galaxie. Odborníci z amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA), který GALEX vyslal, byli velmi překvapeni.

GALEX se činil a objevil už celkem 36 poměrně jasných, mohutných a celistvých „novorozeňat“, které vrní ve svém vesmírném povijanu teprve pouhých sto milionů let. Jsou k Zemi poměrně blízko, jejich vzdálenost je dva až čtyři miliony světelných let. „Věděli jsme, že tam ty masivní mladší galaxie jsou, ale domnívali jsme se, že dávno dozrály a celkem se neliší od galaxií, jež jsou součástí naší Mléčné dráhy. Ale jestliže se tyto galaxie opravdu vytvořily nově, tak to znamená, že části vesmíru jsou jako pařeniště pro zrod nových,“ říká Chris Martin z Kalifornského technologického institutu v Pasadeně, který má tento projekt v rámci NASA na starosti a je jeho spoluautorem. Jeho spolupracovníky jsou Michael Rich z Kalifornské univerzity v Berkeley a Tim Heckman z Univerzity Johna Hopkinse v Baltimore. GALEX byl původně určen k průzkumu tvaru, jasnosti, velikosti a vzdálenosti galaxií, které vznikly za deset miliard let existence Mléčné dráhy.

Žijící fosilie na dvorku

„Kvůli tomuhle objevu teď máme naši Mléčnou dráhu mnohem radši než dřív. Nejdřív jsme mysleli, že jde o zaniklý druh galaxie, ale když jsme zjistili, že je to živé novorozeně, tak jsme měli obrovskou radost. Teď si připadáme, jako kdybychom našli žijící fosilii na našem vlastním dvorku. Naši ,Milky Way‘ teď můžeme studovat s mnohem většími detaily,“ poznamenal vtipně Tim Heckman. „Nebylo to zase tak úplně jednoduché. GALEX musel prozkoumat stovky starých galaxií, než ty nové objevil,“ poznamenal Michael Rich. GALEX je vybaven velmi citlivými detektory ultrafialového záření a může zkoumat daleko větší kus oblohy než pozemští astronomové se supermoderní technikou. Proto nemohli mladé galaxie nikdy objevit. „Novorozeňata“ s „dětskými hvězdami“ jsou v ultrafialových vlnových délkách desetkrát jasnější než Mléčná dráha, což je právě znakem mládí od okamžiku po výbuchu supernovy. Prostorový dalekohled GALEX je schopen díky pozorování na ultrafialových světelných délkách odhalit historii hvězd na 80 % při zpáteční cestě ze současnosti do okamžiku velkého třesku, který se měl odehrát před 13 miliardami let. Proto se vědci domnívají, že GALEX je schopen získat informace o událostech během 10 miliard let vesmírné historie. GALEX postavila společnost Jet Propulsion, která je partnerem NASA. Stál sto milionů dolarů. Dalšími společníky NASA v tomto projektu jsou kromě zmíněných univerzit ještě Yonsei univerzita v korejském Soulu a Laboratoire d’Astrophysique de Marseille ve Francii.

Leave a Reply