Ve čtvrtek večer nás minul asteroid

19 Bře

Planetu Zemi ve čtvrtek 18. března v pozdních večerních hodinách minul asteroid ve vzdálenosti asi 40 000 kilometrů. Byl spatřen teprve v úterý 16. března ráno dalekohledem a zaznamenán lineární kamerou MIT Lincolnových laboratoří v USA. Nebezpečí Zemi nehrozilo.

Asteroid o velikosti menší kancelářské budovy má v průměru zhruba 30 metrů. Není viditelný pouhým okem, ale lze ho spatřit i amatérskými hvězdářskými dalekohledy. Výzkumník Gareth Williams ze střediska malých planet Harvard-Smithova centra pro astrofyziku v Massachusets vypočítal jeho dráhu a došel k závěru, že asteroid, označený jako 2004 FH, proletěl kolem země ve vzdálenosti 40 000 kilometrů a kdyby vybuchl, nenatropí Zemi žádné škody. Uvolněná energie se neškodně ztratí ve vesmírném prostoru. Laboratoř Jet Propulsion, která pracuje pro NASA, došla k výsledku, že asteroid nás minul ve vzdálenosti 45 000 km rovněž ve čtvrtek večer.

Zemi naposledy míjel asteroid (pod označením 2003 SQ222) 27. září 2003, který měl v průměru jen deset metrů. Minul naši planetu ve vzdálenosti 80 000 kilometrů.

Leave a Reply