Smrt Heydrichova syna

29 Čvn

Když v květnu 1942 kusy železa roztrhaly slezinu říšského protektora Reinharda Heydricha, zaplatily za jeho smrt životem stovky nevinných lidí. Lidice a Ležáky jsou známé po celém světě…

Půl roku nato zahynul pod koly náklaďáku Heydrichův devítiletý syn Klaus. Muže, který řídil německý soud osvobodil. Šlo o setrvačnou objektivitu nacistické úřední mašinerie? Nebo o všeobecně známou nevraživost mezi Heidrichovou rodinou a říšským vedoucím SS Heinrichem Himmlerem? To dnes už nikdo nedokáže říct.

Tu neděli čekali na zámku v Panenských Břežanech, v sídle protektora Böhmen und Mähren návštěvu. „Říkali- přijede Onkel, strýček, přiveze patrony,“ vzpomíná Josef Kraus, který u Heidrichů sloužil za války. Osudného dne seděl na korbě náklaďáku, který ukončil život malého Klause Heydricha. „Hráli jsme v neděli fotbal, ale poprali jsme se na hřišti, takže rozhodčí zápas předčasně ukončil,“ usměje se hrám osudu. Zatímco na oužickém hřišti probíhala bitka, mladí Heydrichovci si to drandili na svých kolech po břežanských silnicích. Padal soumrak, už se šeřilo. Mladší Heider se už vrátil domů, Klaus se vyjel ještě naposledy projet..Bohužel pro něj naposledy v životě. Na silnici se stihl sotva otočit, když ho najednou dle slov pana Krause „napálilo“ jeho nákladní auto… „Vykřikla jsem jen-to je Heydrichův kluk,pozor!!!Ale už bylo pozdě..Vyskočila jsem z auta a utíkala k malému. Kluk to měl všechno na krku roztrhané, všude samá krev,“ sáhne si na mimoděk na hrdlo Božena Hauserová, tehdy Kašparová. Seděla vedle svého muže Karla, majitele autodopravy, který náklaďák řídil. „Lina Heydrichová všechno viděla. Letěla od zámku k silnici a strašně křičela. Slyšela jsem to ještě kolikrát v noci, jak se mi to ve vzpomínkách vracelo. Běžela a řvala. Máma, no…“ Malého Klause smetla kapota, projel mezi předními koly náklaďáku, ale stále žil. Dodýchal těsně před příjezdem lékaře. „První co bylo, že všichni utekli. Já taky,“ vrací se v duchu na místo nehody Josef Kraus. „Pak nastalo rodeo. Heydrichová se chovala jako typická Němka. Nebrečela, soptěla vzteky. Chtěla nechat všechny, kdo jeli v autě nechat postřílet. Začali se tu rojit vojáci, všechny nás nahnali do zámku a do rána vyslýchali.“ Kašpara odvezli neznámo kam. Při rekonstrukci svědčilo vše v jeho nevinu. Jel rychlostí 40 km/h, brzdná dráha odpovídala momentu překvapení. Do Vánoc byl Kašpar doma. Krátce po nehodě dorazil na naléhání vdovy do Břežan státní tajemník K. H. Frank, přestože s Heydrichem v lásce nemívali. Politoval Linu Heydrichovou, ale odmítl jakoukoli represi vůči osádce vozidla, k němu se přidal s Himmler, který označil Linu za politizující vdovu. Tragédie Lidic a Ležáků se tak neopakovala. Nebylo vám líto zmařeného dětského života? „Víte, že ani ne? Heydriška i po smrti manžele vyžadovala, abychom heilovali, když jí potkáme. Kdyby žil Heidrich, Břežany by už neexistovaly“ vzhlédne paní Hauserová klidným podhledem vlídné babičky. Možná se ani moc neplete. Heydrich je považován za mnohem brutálnějšího a nebezpečnějšího muže. Někde jsem dokonce četl, že Heydrichův osobní archív obsahoval i kompromitující údaje na Himmlera,dokonce i na samotného Adolfa. Po jeho smrti archív beze stopy zmizel.. A Heydrichvou smrtí padly i důvody pro razantní zásah kvůli smrti malého Klause. Muž, který zabil Heydrichova syna nežil o moc déle. K květnu 45 vyjel do Plzně s nákldním automobilem červeného kříže, od té doby je nezvěstný.“Myslím, že ho zabili“ potvrzuje dnes už bez dojetí paní Hauserová.

Zatáčkou, kde vyhasl život Klause Heydricha prochází málokdy. Je to prý až na druhé straně vsi……

One Response to “Smrt Heydrichova syna”

  1. Jde o nesprávný údaj. Klaus Heydrich zahynul rok a půl po smrti R. Heydricha.

Leave a Reply