Archive | Zprávičky RSS feed for this section

Dočkáme se termojaderné elektrárny v Evropě?

28 Lis

Evropská rada ministrů pro vědu dne 26. listopadu 2003 v Bruselu rozhodla o evropském kandidátu pro stavební místo Mezinárodního experimentálního termonukleárního reaktoru (ITER), který se má začít stavět v roce 2006 a jen stavba bude stát 5 mld EUR. Náklady na provoz (2014 – 2034) se odhadují 450 mil EUR za rok. ITER kromě soustředění špičkových vědců, techniků představuje tisíce pracovních míst. To vše může po prosincovém duelu s japonským Rokkasho muro patřit francouzskému městu Cadarache.

Cadarache nedaleko Air-en-Provence na jihu Francie je centrum jaderného výzkumu světových parametrů, které spolupracuje prostřednictvím Ústavu fyziky plazmatu AV ČR i s Českou republikou. Cadarache „zvítězilo“ nad španělským Vandellós, kde by mělo být administrativní sídlo ITER Legal Entity. Evropské šance jsou v souboji s Japonskem veliké.

Vrabci mizí z Evropy

22 Lis

Vědci jsou znepokojeni úbytkem vrabců v západní Evropě. Podle různých studií je to další signál zhoršování kvality životního prostředí, na což jsou vrabci zvláště citliví.

[…]

Parthenon byl i zelený

2 Bře

Řečtí archeologové objevili zajímavou skutečnost, že slavný aténský Parthenon v Athénách není z bílého mramoru, ale původně musel být barevný. Přinejmenším bílo-červeno-zeleno-modrý. Při restaurátorských pracích, jejichž součástí bylo čištění laserovou technologií, byly objeveny červený minerál hematit, zelenomodrý malachit-azurit a egyptská modř.

[…]

Napoleonův zub za balík

29 Led

Zhruba milion českých korun (22 600 liber) zaplatil neznámý kupec za údajný zub slavného francouzského císaře a vojevůdce Napoleona Bonaparteho. Šlo o zkažený pravý horní špičák, který mu měl v roce 1817 vytáhnout jeho osobní lékař Barry O’Meara v době, kdy byl Napoleon ve vyhnanství na ostrově Svaté Heleny (po porážce u Waterloo v roce 1815). Trpěl tehdy zánětem dásní. Dražba proběhla v aukční síni Marka Wintera ve Swindonu a částka překonala očekávání, protože předpoklad byl mnohem nižší.
[…]

Vede časté létání k rakovině?

23 Čvc

Mnoho lidí, kteří často používají dálkových leteckých spojů, se nyní obává, že se vystavují vysokému množství vesmírného záření a tím i riziku rakoviny. Mezi ně patří například i modelka Elle McPhersonová, která údajně během letu ukládá své dítě do olovem obložené přenosné tašky. Pravda je ovšem taková, že podle poslední studie žádné podobné ohrožení neexistuje. V letové výšce desíti tisíc metrů jsou lidé vystaveni zhruba stopadesátinásobku vesmírného záření ve srovnání s úrovní hladiny moře a toto množství se zvyšuje ještě více poblíž pólů. Cestující ale musí ozáření snášet po tak krátkou dobu, že není pokládáno za životu nebezpečné.

[…]

Nenechte se v USA nakazit (obezitou)

2 Čvc

Amerika, přesněji řečeno Spojené státy, je považována za zemi s největším množstvím obézních lidí – podle průzkumů má nadváhu 22 % všech obyvatel USA. Vědci z Northwestern University v Chicagu tvrdí, že nejde o nedostatek osobní stravovací disciplíny, ale o nemoc, která je dokonce nakažlivá. Vypracovali k tomuto tvrzení zajímavý důkaz. Vyhodnotili v dotaznících celonárodního zdravotního průzkumu z roku 2000, jež vyplnilo 32 000 lidí, že obezitou „onemocní“ i imigranti, kteří jsou v USA nejméně patnáct let. Zatímco přistěhovalci, jež jsou v Americe jeden rok, trpí nadváhou v osmi procentech případů, tak imigranti po patnácti letech jsou obézní už z devatenácti procent. Mezi 32 000 účastníky průzkumu bylo 4500 přistěhovalců, což tým z chicagské univerzity považoval za dostatečný statistický vzorek pro tento závěr. Není prý důležitá rasa nebo původ, obezita zachvacuje ve stejné míře bělochy, černochy, Asiaty, Afričany i Evropany.

[…]

Šetřete místem – choďte po stropě!

18 Lis

Připadá vám váš byt příliš malý? Rádi byste měli více místa? Zkuste chodit po stopě a váš životní prostor se zdvojnásobí – britský fyzik Andre Geim z manchesterské univerzity nalezl řešení: napodobit gekona. Prsty této malé ještěrky pokrývá milion drobných chloupků. A ty jsou zase zakončeny tisíci miniaturních výstupků o délce dvou mikrometrů a průměru 0,2 mikrometru. Tato jemnost, miliardtkrát znásobená, způsobuje, že se chloupky „přilepí“ k molekulám povrchu prostřednictvím Van der Waalovy síly. Tak se označuje velmi slabá přitažlivá síla vyvolaná tím, že neutrální molekuly mohou dočasně získat pozitivní nebo negativní náboj, mají-li nepravidelně rozmístěné elektrony. Molekuly se pak k sobě přibližují jako magnety.

[…]

Observatoř stará 4100 let

2 Čvc

Podle informace zpravodajského serveru BBC našli archeologové v Číně údajně jednu z nejstarších astronomických observatoří na světě. Její zbytky staré odhadem 4100 let objevili ve městě Lin-fen v provinci Šan-si. Předpokládá se, že právě dávní čínští astronomové patřili mezi první vědecké pozorovatele hvězd. Současní vědci z čínské akademie věd se domnívají, že objev hvězdárny jim umožní získat poznatky o starověké astronomii.

[…]

Největší kráter na Sahaře

2 Čvc

Vědci z Bostonské univerzity Farouk El-Baz a Eman Ghoneim objevili v roce 2006 při vyhodnocování satelitních snímků Sahary dosud největší kráter v této poušti. Pojmenovali ho Kebira podle arabského výrazu pro „velký“. Leží v severní oblasti Gilf Kebir (jihozápad Egypta), má průměr asi 31 kilometrů, jeho plochu lze vyjádřit zhruba rozlohou 125 fotbalových hřišť. Dosud největší kráter v Čadu měřil jen 12 km.

[…]

Nebylo by co aplikovat

2 Kvě

Českou vědeckou událostí měsíce dubna byl nesporně XXVIII. akademický sněm Akademie věd ČR, který volil nové členy, schvaloval etický kodex výzkumného pracovníka a také výroční zprávu o hospodaření a vědecké činnosti.

[…]