Archive | Uncategorized RSS feed for this section

Budoucnost informační společnosti…

3 Úno

Pizza MargaritaMálokdo z nás si dokáže představit svou práci i soukromý život bez prakticky okamžitých přísunů velkého množství informací. Z internetu a různých specializovaných databází je čerpáme takřka nepřetržitě. Náš život se však pomalu překlápí do totální informační společnosti, z níž na jedné straně není úniku a na druhé straně je stále více ohrožena ochrana osobních údajů a svoboda jednotlivce.

Česká a ruská věda startují novou společnou etapu

1 Úno

PRAHA/MOSKVA – V úterý, 8.února, v 10.00 na území Ruského střediska vědy a kultury v Praze se uskuteční první v historii událost, jejíž význam je obrovský. Čeští a ruští vědcí totiž hodlají začít obrovskou kampaň, která má sjednotit výzkum a rozvoj ruské a české vědy. Záštitu nad celým projektem převzala české pobočka Ruské akademie přírozených věd. Ta má mezi svými členy např. Michaila Gorbačeva a snad všechny laureaty Nobelevé ceny ruského původu.
[…]

Amerika na Marsu vedla 1:0

1 Led

Na povrchu planety Mars by měly v těchto dnech v rámci velkolepé americké mise operovat už dva rovery MER (Mars Exploration Rover). Navazují na úspěšnou misi sondy Pathfinder s vozítkem Sojourner v roce 1997. Na rozdíl od Sojourneru, který za celou dobu trvání jeho průzkumu okolí Pathfinderu najezdil okolo 100 metrů, jsou nové rovery schopny urazit tuto vzdálenost během jednoho solu – marsovského dne.
[…]

Amerigo Vespucci trochu zalhal

30 Pro

Amerigo Vespucci (narozen 9. března roku 1451 nebo 1454, zemřel 22. února 1512 v Seville ve Španělsku) byl významný italský cestovatel a objevitel, autor mnoha cestopisných spisů. Je po něm pojmenován kontinent Amerika, jehož východní pobřeží jako první z velké míry popsal. Jméno Amerika, podle Vespucciho křestního jména, poprvé použil roku 1507 kartograf Martin Waldseemüller ve své mapě Universalis Cosmographia.Kdyby byla historie spravedlivá, musela by se Amerika jako kontinent jmenovat po svém objeviteli Kryštofu Kolumbovi – čili Kolumbia, Columbia, Colonia (podle španělské verze jeho příjmení) nebo tak nějak. Jenže se tak nestalo. I když Kolumbus do konce svého života žil v omylu, že po přeplutí Atlantského oceánu objevil v roce 1492 Západní Indii, nikdo mu dnes prvenství neupírá. Jeho objev nese jméno Amerika či původně America. A to údajně omylem po slavném italském mořeplavci Amerigovi Vespuccim, jenž se narodil 9. března před 551 lety a figuruje tudíž v našem kalendáriu. […]

Alfred Nobel – muž plný paradoxů

17 Pro

Alfred Bernhard Nobel 1923

Alfred Bernhard Nobel, jehož výročí narození (21. října 1833 ve Stockholmu) připadá na říjen, je jednou z nejslavnějších osobností světové vědecké komunity a současně člověkem obrovských paradoxů. Založil tradici nejprestižnějších ocenění, jaká na této planetě mohou získat vědci, literáti či státníci. Zároveň ve své laboratoři vytvořil trhavinu, která byla zhruba 80 let nejničivější konvenční výbušninou, která v řadě válek a konfliktů zmařila desítky miliony životů.

[…]

Aktivní obrana mozku

15 Pro

Na počátku těchto pokusů a nového objevu stál poznatek, že u lidí existuje gen, který vede k degeneraci buněk malého mozku a míchy. Nemoc se projevuje tak, že tito lidé zpočátku ztrácejí rovnováhu a postupně i paměť, pokračují degenerací mozku, ztrátou koordinace pohybů. Choroba může propuknout jak u dítěte, dospívajícího anebo u dospělého. Je dědičná a její příčinou je gen SCA1 v chromozomu 6.

[…]

Mao letěl v jejich srdcích

25 Lis

Kosmické supervelmoci jsou definitivně tři. K USA a Rusku se přidala Čína, která prezentovala životaschopnost a ambice svého projektu dobývání vesmíru druhým pilotovaným letem, z něhož se v neděli 16. října vrátili na palubě lodi Šen-čou-6 dva kosmonauti Fej ü-lung (40) a Nie Chaj-šeng (41).

[…]

Vývoj zdravějšího chleba

19 Zář

Výzkum prováděný v současné době Katolickou univerzitou v Leuvenu by měl vést k vývoji nových forem chleba a dalších potravin s vyšším obsahem rozpustné vlákniny, díky níž by výrobky byly mnohem zdravější, než jsou dosud.

[…]

České ruce rozeznívají mramor

8 Srp

Marná sláva, vždycky to bude platit. Zlaté české ručičky… Sochař Jan Řeřicha (31) v roce 2004 velmi zaujal tím, že vyrobil z mramoru, kamenicky označovaného Verde Guatemala (český geologický název je hadec nebo serpentinit), pozoruhodně rezonující housle. Nyní vyrábí mistrovský nástroj pro virtuosa Petra Svěceného. Vloni z téhož materiálu udělal první membránu do výškového reproduktoru a s elektrotechnikem Miroslavem Ledvinkou zkonstruovali funkční prototyp »reprobedny«. Letos v březnu Jan Řeřicha předvedl další kousek. Vyrobil z hadce kytaru, která sklidila velký úspěch na světové výstavě ve Frankfurtu s názvem Muzikmesse (29. 3. – 1. 4. 2006).

[…]

Čech je spoluobjevitelem spinového Hallova jevu

29 Čvc

Tomáš Jungwirth z Fyzikálního ústavu Akademie věd České republiky a profesor University of Nottingham ve Velké Británii je jedním ze čtyřčlenného mezinárodního týmu fyziků, který oznámil pozorovaní spinového Hallova jevu.

[…]