Archive | Tiskové zprávy RSS feed for this section

Rok konopí / Year of Mari©huana začne v České republice v půli dubna – premiérou celovečerního dokumentu Petra Slabého

5 Bře

Film rok konopíJak žijí a co cítí nemocní, kteří se v zoufalství a strachu ze smrti rozhodli ukončit neúspěšnou oficiální medicínskou léčbu a pustili se do oblasti přírodního léčitelství pomocí konopí? Dokument Petra Slabého, který vstoupí do tuzemské kinodistribuce premiérou 19. dubna v pražském Bio Oko, sleduje jejich životní cestu, popisuje přístup léčitelů a aktivistů, kteří ve snaze pomoci překračují zákon, a konfrontuje jejich názory s postojem zákonodárců. Přibližuje oblast lidských práv, svobodu jednotlivce a jeho určení ve společnosti, která trestá prokazatelně nekomerční produkci konopí, zatímco tzv. tvrdé drogy lze bez obtíží sehnat na každém rohu většího města. Film byl natáčen v ČR a Izraeli, kde jsou léčebné vlastnosti konopí zkoumány již desítky let. Podrobnější informace jsou k dispozici na www.rokkonopi.cz.

[…]

Rusové otvírají vědeckou ambasádu

18 Zář

Ruská akademie přírodních věd otevírá v ČR své zastoupení a chce se podělit s Evropou o své vynálezy a inovace. Z Prahy to bude mít blíž. Česká republika bude první zemí ve východní a centrální Evropě, kde ruští vědci založí svou „ambasádu“.

O vzniku zastoupení Ruské akademie přírodních věd (RAPV) informoval profesor Igor Bazikov během předávání diplomů RAPV svým českým kolegům. Tuto iniciativu podpořili profesoři Akademie věd ČR, Karlovy univerzity a ruští diplomaté. K otevření zastoupení chybí jen registrace na českém ministerstvu vnitra, „ambasáda“ bude mít sídlo v Praze. Členy Akademie je 18 laureátů Nobelovy ceny, jsou jimi např. exprezident Michail Gorbačov, spisovatel-disident Alexandr Solženicyn, fyzik Nikolaj Basov, ekonom Vasilij Leontjev, fyzik Sergej Kapitsa. Význam těchto jmen svědčí o prestiži a uznání této instituce ve světě.

[…]

V čele učenců stojí Jiří Grygar

25 Čvn

Jubilejní desáté valné shromáždění Učené společnosti ČR, které proběhlo 24. – 25. května v Praze bylo volební a mělo současně příjemnou povinnost: Udělit Ceny Učené společnosti ČR za rok 2004. Novým předsedou Rady Učené společnosti ČR se stal populární astronom RNDr. Jiří Grygar, CSc.

První část dvoudenního shromáždění, ta slavnostnější, se odehrávala v Míčovně Pražského hradu. Předseda Učené společnosti prof. PhDr. František Šmahel, DrSc. předával za přítomnosti 70 řádných a 5 čestných členů a řady zahraničních hostů Ceny Učené společnosti za r. 2004 ve třech tradičních kategoriích.

[…]

Kdo chce práci, musí dělat

3 Bře

Touha cestovat a přitom ještě vydělat peníze je lidskou přirozeností. Poznávat cizí země a zajímavé lidi, zdokonalit se v jazyku i získat spoustu nových kamarádů chce každý mladý člověk. V ovzduší dusivé domácí nezaměstnanosti se najdou Češi, kteří zcela korektním způsobem zajišťují dobrou práci stovkám lidí v cizině. Zní to šíleně v zemi, kde středoškoláci a vysokoškoláci chodí se svými diplomy na úřad práce. České hlavy se však nevěší, české hlavy to řeší.
[…]

Slavnostní otevření – Ústavu ekologie krajiny AV ČR

31 Říj

Slavnostní otevření nových pavilonů pracovišť Ústavu ekologie krajiny AV ČR se uskuteční v úterý 11. listopadu 2003 ve 13:00 h v ÚEK AV ČR, Poříčí 3b, Brno. Slavnostního otevření se zúčastní prezident České republiky Václav Klaus, ředitel ÚEK AV ČR prof. RNDr. Ing. Michal V. Marek, DrSc., a další osobnosti akademického a politického života v Brně.

[…]

Tisková konference Akademie věd České republiky

23 Říj

Tiskový odbor Akademie věd České republiky pořádá tiskovou konferenci na téma „Týden vědy a techniky 2003“, ve čtvrtek 23. října 2003 v 10:30 h, v místnosti č. 108 v budově Akademie věd ČR, Národní 3, Praha 1.

Akademie věd České republiky pořádá ve dnech 3.–9. listopadu 2003 Týden vědy a techniky 2003. Spolupořadateli jsou Britská rada, Velvyslanectví Francouzské republiky, Americké vědecké informační středisko, o. p. s., Grantová agentura ČR a Krátký film Praha a. s. Sponzorem Týdne vědy a techniky 2003 je Řízení letového provozu České republiky, s. p., mediálním partnerem Český rozhlas 1-Radiožurnál. Tiskový odbor AV ČR i letos nabízí přednášky a besedy pro studenty a veřejnost, včetně besedy u kulatého stolu Ženy ve vědě a mezinárodního diskusního kulatého stolu na téma Odliv mozků, evropská integrace… a co dál?! Britská rada připravila interaktivní program Poznejte náš Supergenostroj, připraveno je i několik výstav z oblasti vědeckého výzkumu. Součástí Týdne vědy a techniky 2003 jsou jako obvykle Dny otevřených dveří na pracovištích AV ČR.

[…]