Rentgenový portrét Proxima Centauri

Máte možnost zhlédnout jedinečnou a rozhodně českou premiéru snímku našeho nejbližšího hvězdného souseda. Tím je (po našem Slunci samozřejmě) malinká trpasličí hvězda zvaná Proxima Centauri. Snímek byl pořízen v rentgenovém spektru. Osmihodinovou expozicí jej snímala vesmírná observatoř Chandra již v květnu 2000. Zveřejněn však byl až před několika týdny a je tak horkou a lákavou novinkou pro každého amatérského i profesionálního příznivce oblohy.

Snímek ukazuje více než jen nejbližšího hvězdného souseda. Roztřepenost hvězdy totiž není způsobena nekvalitní optikou, ale je skutečná. Proxima Centauri prodělává dlouhodobý bouřlivý vývoj tak, jak je předpovídáno pro chování takových malých hvězd označovaných jako „červený trpaslík“. Magnetické pole je totiž v nitru těchto hvězd mnohem více zadržováno, což má za následek, že erupce (a v souvislosti s magnetickými proudy vznikající protuberance) jsou méně časté, avšak o to intenzivnější. Termonukleární reakce v tak malé hvězdě probíhají pomaleji a vodík je spalován mnohem déle. Energie je nitrem hvězdy vedena jen pozvolna. Mnohem pomaleji než ve velkých hvězdách. Magnetické pole se tak uvnitř hromadí a často exploduje s povrchem hvězdy v podobě protuberancí. Vytvářejí nad povrchem hvězdy výtrysky hmoty, které převážně září v rentgenovém spektru. A to bylo právě cílem pozorování observatoře Chandra.

Systém hvězd a Centauri je jedním z nejjasnějších na obloze a jak jeho název napovídá, leží v souhvězdí Kentaura, které je však z naší severní polokoule zvědavým očím nepřístupné. Nachází se v sousedství Jižního kříže a jedinečný je právě skutečností, že hvězdy okolo nejjasnější a hvězdy jsou nejbližšími vesmírnými sousedy ke sluneční soustavě. Systém je složen ze tří hvězd značených A, B a Proxima. Hvězda a Centauri A je podobná našemu Slunci a tvoří dvojhvězdu s a Centauri B. Proxima Centauri je oproti nim i našemu Slunci malým trpaslíkem. A to doslova. Je to totiž nejběžnější typ hvězdy ve vesmíru nazývané „červený trpaslík“. A právě Proxima Centauri je po Slunci tou nejbližší hvězdou k naší Zemi. Je vzdálená od nás 4,22 světelného roku (dvojhvězdný systém a Centauri A a B leží ve střední vzdálenosti 4,36 světelného roku od Země).

Doba života u takové miniaturní hvězdy je mnohem delší než třeba u hvězdy, jakou je naše Slunce. Zatímco Slunce nám za nějakých 5 miliard let vyhasne (změní se v bílého trpaslíka), tak Proxima Centauri bude zřejmě svítit po dalších několik stovek miliard let.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *