Profesor Ignatěnko – Jára Cimrman z Ukrajiny

18 Dub

Má-li být tato rubrika Věda naruby přehledem nejroztodivnějších bludů, podvodů a pokusů o matení veřejnosti, pak by jistě neobstála bez těch, kteří se o takové matení zasluhují. Někteří jsou ve své disciplíně i mimo ni velmi vážení. Mají své tituly akademické i vědecké. Vyloženou hvězdou je profesor Albert (Alexej) Venediktovič Ignatěnko.

Patří do kategorie lidí, kteří:

  • A/ mají tituly nadpřirozené – ještě mám ve složce s navštívenkami jednoho bratislavského šarlatána, který má na své vizitce nepřehlédnutelně a sebejistě napsáno „čaroděj“;
  • B/ mají dokonce přízviska a tituly neexistující;
  • C/ mají jednu věc společnou – vydávají sebe a svou činnost za spásu lidstva, země, poznání či léčení.

Vyhneme-li se neškodným a obdivuhodným pábitelům, zůstane nám výrazná skupina jedinců, kteří pod záštitou dobra dokážou vybrakovat nejen peněženky, ale mnohdy i mozky důvěřivých a nic netušících lidí. Vše v zájmu vědy a lásky.

Přeborník v titulech

Na slovenských stránkách www.kozmohumanizmus.cz můžete narazit na „profesora“ Alberta Ignatěnka. Mezi specialisty na matení veřejnosti je samozvanou špičkou. Albert (Alexej) Venediktovič Ignatěnko se narodil v roce 1943 na Ukrajině. Je údajně laureátem ocenění Michaila Lomonosova, viceprezidentem mezinárodního dobročinného fondu Živá Země, prezidentem regionálního oddělení Akademie Problémů bezpečnosti, obrany a právního pořádku, komisař Mezinárodního svazu ochrany práv člověka, akademikem sedmi akademií, doktor a grand-doktor filozofie, doktor biologických a energo-informačních věd (jinde se uvádí, že je akademikem, profesorem, doktorem kosmo-psycho-energo-sugestologických věd) profesor Bruselské Královské univerzity, laureát mezinárodních cen a nositel mezinárodních řádů, generálplukovník atd. Žádná z národních akademií a dalších akreditovaných akademií ho však nemá ve členském seznamu, dokonce se ani nelze dopátrat, na které vysoké škole nebo univerzitě získal doktorát filozofie. Slovenský Jára Cimrman ukrajinského původu umí rozpustit oblačnost, když ji poprosí, je průkopníkem parapsychologie, telepatie, omlazování, optimalizuje trénink světovým sportovcům, vyučuje metody telepatické dálkové paralyzace v práci bodyguardů, umí prodloužit život, zúčastnil se 39 mezinárodních kongresů, sympozií a salonů, je vynálezcem, držitelem nespočtu státních ocenění a medailí. Járu Cimrmana však předčil. Není sice gynekologem amatérem a nevynalezl dvoudílné plavky, zato je stále mezi námi. Není to humorná postavička z dílny autorů Svěrák a Smoljak, ale je skutečnou postavou, na jehož seminář můžete přijít za pouhých 1500 korun.

Pracuje i s prezidenty

Ignatěnko však není Fénixem vstanuvším z popela. Má svou minulost a nikterak růžovou. Dříve působil v Moskvě jako iluzionista, kde ho však při jeho scénických blamážích (např. s tzv. pryfenomenální pamětí) odhalil známý skeptik James Randi. Nyní to zkouší v Čechách a na Slovensku.

V rozhovoru na jednom serveru o sobě uvádí: „Víte, měl jsem co do činění s více než 1500 lidmi z naprosto odlišných oblastí. Proto komunikuji s mnohými lidmi. (…) V extrémních situacích v roce 1996 a v roce 2000 jsem pracoval se dvěma prezidenty dvou různých států. Z toho si však reklamu dělat nebudu. Znám se s nimi, ale existuje etika v medicíně. Stejným způsobem jsem pracoval s milionáři a miliardáři z různých zemí světa. Německo, Anglie, Česko, Indie, USA…“ Ignatěnko je však také místopředsedou vědecké rady Svazu Kozáků. Kozáků je přes dva miliony! Ve Zlíně připravoval dle svých slov program pro ochranu VIP. „Jde o to, aby bezpečnostní složky neuměly pouze dobře střílet, ale aby vůbec nedovolily zločinci vystřelit. Aby na dálku udělaly kontrakturu ruky či nohou, aby je pohroužily do hypnotického spánku,“ vysvětluje Ignatěnko.

Bludy na mistrovské úrovni

Ignatěnkovi zastánci, kteří se od něj nechali poblouznit (a není jich málo), jednotně tvrdí, že je to člověk, který jim pomáhá. Inu proč by ne. Je to jeho příznakem mistrovského iluzionismu. Člověk dobré duše a humanista, pomocník všemu lidstvu. S takovou vizitkou se tak jen s pocitem křivdy můžeme obrátit na skutečnost, že Ignatěnko není nic než perfektně a beze studu pracující hochštapler. Máme-li se podívat na jeho práci skeptickým pohledem a v duchu této rubriky, pak je Ignatěnko jednou z osob, které by si zasloužily o jeden metál k jeho stovkám stávajících navíc. Metál za matení veřejnosti na mezinárodní úrovni.
S dojetím vypráví zaručeně pravý příběh o tom, jak mu byla udělena zlatá medaile „Nejlepší léčitel Evropy roku 1991“ za použití netradičních autorských metodik v oblasti alternativní medicíny. Vyznamenání mu prý předal profesor alternativní medicíny při UNESCO německý doktor Peter Sacher: „Tehdy přijel dr. Sacher poprvé do Sovětského svazu a zažil zajímavou příhodu. Letadlo najednou začalo padat a propadlo se o několik set metrů. Všichni podlehli panice. On ovšem náhle uviděl v okénku letadla mou tvář, aniž mě před tím kdy viděl. Když později přijel do Soči u příležitosti kongresu paní Blavatské, kde bylo Fórum za duchovní sjednocení, tak tam někde objevil moje materiály a mou knihu. A říkal, to je on, to je ten člověk z toho letadla!“

Kafka se obrací v hrobě

Jak ovšem sdělil stálý představitel ČR při UNESCO, ocenění „Nejlepší léčitel Evropy“ UNESCO neuděluje, rovněž tak neexistuje funkce „profesor alternativní medicíny při UNESCO“. Samotné tvrzení, že by UNESCO mohlo oceňovat výsledky v oblasti alternativní medicíny, je nesmyslem. Medicínské vědy spadají v rámci systému OSN do působnosti Mezinárodní zdravotnické organizace (WHO). UNESCO má hodně nedobrých zkušeností, že jeho jména zneužívá řada mezinárodních nevládních organizací a toto je zřejmě jeden z takových případů. Žádný dr. Peter Sacher pro UNESCO nepracuje. Ignatěnko má být i Laureátem „Zlaté medaile Franze Kafky“ (Praha, rok 1999). Jak ale sdělila Společnost Franze Kafky, mezinárodní literární Cenu Franze Kafky udělila poprvé až v roce 2001 americkému spisovateli Philipu Rothovi. Druhým laureátem za rok 2002 se stal český spisovatel Ivan Klíma, v roce 2003 ji získal maďarský spisovatel Péter Nádas, vloni rakouská autorka Elfriede Jelineková, laureátka Nobelovy ceny za literaturu v roce 2004. „Zlatá medaile Franze Kafky“ a jinak možná podobně nazvaná ocenění nemají se Společností Franze Kafky nic společného. Kdo tedy tuto „medaili“ udělil, není známo.

Obhajoba ze stánku

Když byl Ignatěnko již jednou nařčen ze lží a podvodů se svými tituly a oceněními, sebejistě se vydal na pouť do Prahy všechny své diplomy a medaile ukázat. Byl nesmírně úspěšný. Před fotoaparátem redaktora ochotně vytáhl všechny možné diplomy, ceny, certifikáty a dokonce uniformu ověnčenou po ruském stylu nespočtem řádů. Jeho sbírka narvaných kufrů však více než seriózní vědecká ocenění připomínala polistopadové stánky s vybavením ruské armády a chybějící památky z vykradeného antikvariátu v Užgorodu. Fakta tak stále chybějí a konkrétní výtky na neexistující tituly a ocenění, která Ignatěnko nedokázal doložit, prostě na svých stránkách nahradil jinými.

Neušetřil ani Masaryka

Ignatěnko o sobě tvrdí, že mu byla udělena za tvůrčí osvětovou činnost „Zlatá medaile T. G. Masaryka“ – Praha, rok 1999. Pamětní medaile TGM (nikoliv zlatá) skutečně existuje, ale je to prodejní mince. Koupíte ji v lepším starožitnictví. Existuje „Čestná medaile TGM“, kterou uděluje senát. Není však zlatá a nedostal ji nikdy Ignatěnko. Zbývá jen Masarykova společnost, která byla zřízena na podporu ústavu T. G. Masaryka v Praze, podporuje Muzeum T.G.M. Rakovník a propaguje Masarykovo dílo v regionu. Zájemci o členství ve společnosti se mohou přihlásit bez omezení. Avšak společnost takové medaile neuděluje.
Ignatěnko byl prý pasován i na rytíře Řádu svatého Konstantina Velikého (Praha, rok 2000). Takový řád skutečně existuje, ale je to dobrovolný spolek, jehož členem se může stát každý. Na rytíře však dosud nikoho nepasovali. Holedbání se osobní pamětní medailí od bývalého prezidenta Slovenské republiky Rudolfa Schustera je však skutečné. Jediný zádrhel je ovšem v tom, že to není ocenění, ale medaile pamětní, kterou prezident obdaroval každého, kdo se s ním setkal. Tuto informaci poskytla kancelář prezidenta SR.

Také je světovým géniem

Ještě donedávna Ignatěnko tvrdil, že je laureátem Zlaté medaile Mezinárodního salonu vynálezů v Bruselu „BRUSSELS EUREKA 2000“ za psychoenergosugestivní metodiku přípravy profesionálních sportovců. Dostáváme se však opět do sfér do nebe volajících výmyslů. Organizátoři salonu si totiž nejsou vědomi, že by medaili udělili. Stejně tak se donedávna dušoval svou Grand Prix WORLD GENIUS CONVENTION 2000 v Tokiu. Tyto informace ze svých stránek stáhl, neboť se organizátoři proti jeho chvástání ostře ohradili. Těžko říci, zda je Ignatěnko rafinovaným podvodníkem, anebo obětí nějaké psychické choroby. Většina jeho titulů je však smyšlených a neexistujících. Není možné ověřit ani jeho „vědecké“ publikace v jakémkoli impaktním časopise, naopak je možno dohledat neplatnost i dalších ocenění. Každopádně je dalším z oprávněných příspěvků do rubriky Věda naruby, protože lidské poznání jednoznačně zahání do kouta a bičuje svými poloexistujícími metály, tituly, hodnostmi a především pseudovědeckými znalostmi, na kterých zajisté rýžuje nemalé prostředky.

One Response to “Profesor Ignatěnko – Jára Cimrman z Ukrajiny”


  1. Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function ereg() in /data/web/virtuals/128387/virtual/www/domains/svetvedy.cz/wp-content/themes/bueno/includes/theme-comments.php:66 Stack trace: #0 /data/web/virtuals/128387/virtual/www/domains/svetvedy.cz/wp-content/themes/bueno/includes/theme-comments.php(20): the_commenter_link() #1 /data/web/virtuals/128387/virtual/www/domains/svetvedy.cz/wp-includes/class-walker-comment.php(179): custom_comment(Object(WP_Comment), Array, 1) #2 /data/web/virtuals/128387/virtual/www/domains/svetvedy.cz/wp-includes/class-wp-walker.php(144): Walker_Comment->start_el('', Object(WP_Comment), 1, Array) #3 /data/web/virtuals/128387/virtual/www/domains/svetvedy.cz/wp-includes/class-walker-comment.php(139): Walker->display_element(Object(WP_Comment), Array, '5', 0, Array, '') #4 /data/web/virtuals/128387/virtual/www/domains/svetvedy.cz/wp-includes/class-wp-walker.php(387): Walker_Comment->display_element(Object(WP_Comment), Array, '5', 0, Array, '') #5 /data/web/virtuals/128387/virtual/www/domains in /data/web/virtuals/128387/virtual/www/domains/svetvedy.cz/wp-content/themes/bueno/includes/theme-comments.php on line 66