Posviťte si na své zdraví

16 Kvě

Laser je dnes do jisté míry módní slovo a přitom už je prakticky zcela běžným nástrojem, se kterým se setkáváme v každodenním životě. Pustíme si hudbu z CD přehrávače – jeho součástí je laserový snímač. A až půjdeme nakoupit, tak to červené světélko v pokladně, které dokáže z čárového kódu přečíst, kolik máme zaplatit, to je taky laser. Laser byl nejspíš i v geodetických přístrojích, kterými ten supermarket při stavbě zaměřovali, používá se také v telekomunikacích, v dopravním zabezpečení, ve vědeckém výzkumu a třeba i ve zbraňových systémech.

Nesmíme také zapomenout na medicínu, tam se zabydlel velice rychle a úspěšně. Jak říká jeden z největších laserových odborníků mezi českými lékaři, jestliže pro rozvoj medicíny 20. století byl největším objevem penicilin, do 21. století může medicína vstoupit důstojně právě díky laseru. Laserové světlo vzniká speciální manipulací s elektrony ve zdroji světla, ty se dostávají na vyšší energetické hladiny a mění fyzikální vlastnosti světelného paprsku, jeho koherenci a polarizaci, tedy způsob organizace jednotlivých fotonů – základních prvků světelné energie. Zatímco obyčejná žárovka v lampičce na psacím stole má výkon desítek wattů a v lustru v obýváku míváme hned několik „stovek“ žárovek, výkon laseru počítáme v tisíckrát nižších hodnotách, v miliwattech, maximálně v desítkách wattů. A přesto se nám při pohledu do světla žárovky nic nestane, zatímco sledovat tisíckrát slabší laserový paprsek bez ochrany očí se vůbec nedoporučuje. V medicíně se laser nejprve uchytil v očním lékařství. Pak přišla chirurgie, kde laserový paprsek přinesl neuvěřitelné zvýšení efektivity. Některé operace, které dříve znamenaly rozsáhlé zákroky s velkými operačními ranami a komplikovaným hojením v řádu několika týdnů, se dnes díky laseru mohou provádět ambulantně a pacient jde domů doslova po pár hodinách. Obrovské možnosti nabízí laser i v plastické chirurgii, estetické dermatologii a kosmetice, některé zákroky dnes ani nemají nelaserovou alternativu, prostě je nelze bez laseru vůbec provádět, například odstranění tzv. ohně, vrásek či tetování.

Biostimulace

Další oblastí medicíny, kam laser neobyčejně razantně a úspěšně vstoupil, je laserová terapie nazývaná biostimulace. K biostimulaci se používají lasery o malém výkonu, jejichž paprsek sice nedokáže řezat nebo odpařovat tkáně, umí však mnoho jiných kouzel. Ozařováním dochází ke stimulaci buněk a tím k vyvolání řady přirozených biologických pochodů. Laserový paprsek umí zvýšit průchodnost buněčných membrán, což podporuje buněčný metabolismus, a lépe vyživovaným buňkám se lépe daří. Výsledkem je urychlení hojení, rychlejší zacelování ran a zdravý vývoj tkáně. Laser také dráždí nervová zakončení, čímž na jednu stranu urychluje přenos informací, ale naopak zvyšuje práh bolestivosti a tím vyvolává analgetický (protibolestivý) efekt. Laserovou stimulací dochází ke zvýšené produkci řady enzymů, například endorfinu, serotoninu a dalších. Řada dějů a pochodů vyvolaných laserovou biostimulací má však tři základní účinky: protizánětlivý, protibolestivý a biostimulační. Laserová terapie je dnes metodou, s níž se můžete setkat u všeobecných praktických lékařů i specialistů, v běžných ordinacích i na špičkových klinických pracovištích. Zahrnuje medicínu doslova od a až do zet, od akupunktury až po zubní lékařství. V akupunktuře se používá laserový paprsek se srovnatelným účinkem ke stimulaci příslušných bodů a drah místo jehly, výhodou je nebolestivost procedury, odpadají komplikace u pacientů se špatnou srážlivostí krve nebo obavy z přenosu chorob vpichem jehly. Stomatologové, ale hlavně jejich pacienti ocení skutečnost, že po ozáření laserem se snižuje bolestivost nepříjemných zákroků a použití laseru urychluje hojení po drobných chirurgických výkonech nebo po extrakci až o desítky procent. Specialitou laseru v zubní ordinaci jsou citlivé krčky, na které si už po prvním ozáření dlouhou dobu ani nevzpomenete.

Podobnou „tutovkou“ jsou i nepříjemné opary. Opar se neobjeví, jestliže se bolestivé místo ozáří ještě před výsevem puchýřků, v ostatních případech se obvykle do několika hodin po ozáření na oparu utvoří stroupek a opar se obejde bez nepříjemných mokvavých projevů. Laser zkrátí hojení o více než polovinu a je vhodný i k léčbě postherpetické neuralgie. Kožní lékařství a kosmetika patří mezi hlavní obory terapeutického laseru, ať už jde o hojení akné, jizev, nepříjemných vyrážek, padání vlasů apod., ale poradí si často i s léta přetrvávajícími bércovými vředy. Pro zajímavost – při nedávném průzkumu, který prováděl specializovaný časopis Laser Partner, se ukázalo, že plných 72 % českých dermatologů pracuje s laserem. Dalším hájemstvím terapeutického laseru je rehabilitační lékařství, kde pomáhá od bolestí kloubů a zad, odstraňuje záněty šlach a svalových úponů, léčí bolestivé stavy a zlepšuje funkčnost pohybového aparátu, což oceňují nejen vrcholoví sportovci – vždyť tenisový loket dnes sužuje i tisíce lidí, kteří nikdy raketu nedrželi v ruce. Laserovou specialitou je tinnitus. Touto civilizační chorobou trpí zhruba polovina veškeré populace. Jde o hučení v hlavě, šumění v uších či jiný obtěžující zvuk, který ve zvláště těžkých případech slyší i okolí postiženého. O původu se vedou diskuse, o léčbě už tolik ne – podle některých jde totiž o nevratné „opotřebování“ či poškození orgánu vnitřního ucha, které někteří lékaři považují za natolik nevyléčitelné, že předepisují svým pacientům maskovací aparáty, jakousi obdobu naslouchátka, které má za úkol vydávat jiný zvuk, který vlastní tinnitus přehluší. V posledních několika letech se však i zde vyznamenal laser v součinnosti s účinnou medikací a manipulací krční páteře a metoda našeho specialisty slaví úspěchy doma i v zahraničí.

Leave a Reply