Pí-vodníci, nebo pod-vodníci?

4 Kvě

Možnost vydělávat na naivitě a neznalosti lidí je dnes stále výhodnějším povoláním. Existují desítky, možná stovky projektů, výrobků a rádoby teorií, které již zaručeně přinesou obrat v našem šedém a nezdravém světě. Divotvorný hrnec firmy Aquapol vysoušející pomocí kosmické energie zdi domů nebo magické obrazce akademické malířky Průchové, které mají léčit. Ty zase využívají jakéhosi magického „základního fyzikálního procesu interakce polí k energeticko-informační výměně mezi barevnými kompozicemi a organismem“. Paráda! Jedním z posledních takových „hitů“ je tzv. pí-voda.

V obou případech zdravý lidský rozum pláče a autoři takových výmyslů, pravděpodobně úmyslně a s cílem vlastního prospěchu, vydělávají na hlouposti a naivitě svých zákazníků. Stejně je tomu u magické pí-vody firmy Saffron. Ta však v oblbování lidí došla mnohem dále. Daří se jí s velkým úspěchem prodávat obyčejnou vodu za neobyčejné peníze. To tady dlouho nebylo!

Dementní teorie

Saffron již ve více než desítce periodik. Slabá vzdělanost tamních redaktorů dovolila jejich PR aktivity otisknout, i když se mnohé z nich vymykaly zdravému rozumu. Právo, MF Dnes i Deníky Bohemia a mnoho dalších. Proč se tak stalo? Pí-voda má údajně svůj základ v teorii, za kterou dostal Nobelovu cenu v roce 1949 japonský vědec Hideki Jukawa. Podle několika článků z dílny zastánců pí-vody ji dokonce měl dostat za objev pí-energie. Hloupost. Jukawa dostal Nobelovku za jadernou fyziku a motivace, jak účinně podvést naivního čtenáře, spočívá zřejmě v pojmu pí-mezon, což ovšem s chemickými vlastnostmi vody nemá společného nic. Můžeme eventuálně zauvažovat, jak může molekuly vody takový pí-mezon ovlivnit? Hm, nijak. Kinetiku i chemické vazby molekul vody ovlivňují elektrony v atomovém obalu atomů a jejich schopnost interagovat s ostatními. Jedná se tedy nikoliv o jaderné síly, ale o síly elektromagnetické, které molekuly vody ovlivňují.

Chemici pláčou

Náramným nesmyslem je také tvrzení zastánců pí-technologií a firmy Saffron, o které se celá teorie opírá. „Molekuly vody se spojují dohromady a tvoří takzvané shluky – clustery. Ve shluku je u běžné pitné vody průměrně 6 molekul… U pí-vody tvrdíme, že cluster je tvořen třemi molekulami.“ Chemik pláče! Je to nesmyslná lež zostuzující celou vědeckou komunitu. Jednoznačně se k problému vyjádřila doc. Jitka Eysseltová z katedry anorganické chemie Př. F. UK: „Co je to ,clusterová soustava, tedy shluky šesti molekul’, nevím a v té chemii, kterou jsem vystudovala a přednáším, tento shluk vědecky znějících slov opravdu nic neznamená… Šestičlenné shluky molekul ve vodě určitě předpokládány nejsou.“

Ostuda s pí-pivem

Významnou ostudu si mezi vědci ostatně přivodil i Litovelský pivovar, který vyrábí dokonce pí-pivo. Ani tak věhlasná společnost se neubránila útoku a klekla si na kolena před do nebe volající hloupostí. Ředitel pivovaru Miroslav Koutek totiž s uspokojením konstatoval: „Pivovar Litovel, a. s., splnil veškeré náročné podmínky pro možnou aplikaci pí-technologie v praxi, stal se tak jediným výrobcem pí-piva.“ Divím se, že s akcionáři nemlátí ostuda o sloupy pouličního osvětlení. Chemicky a fyzikálně orientovaná tvrzení o energiích, klastrech, vibracích, informaci apod. jsou tedy jen pseudovědecké názory, kombinace přírodovědných banalit, nepřesností a nepochopených fyzikálních či chemických problémů. Mají vyvolávat zdání vědeckosti metody. Nemohu však ani při nejlepší vůli věřit informacím o vlastnostech této vody, pokud mi někdo do očí lže o způsobu, jak k nim dospěl. Revoluce v přeuspořádávání molekul ve vodě se tak nekoná, kampaň a výdělečná činnost firmy Saffron však pokračuje. A dá se jen stěží předpokládat, že nabere konce. Naivity a hlouposti je všude dost.


Neprověřené teorie a výmysly

Pro úplnost uvádíme stanovisko Národního referenčního centra pro pitnou vodu (Státní zdravotní ústav, Praha, autor MUDr. František Kožíšek, CSc.) z 27. 11. 2002

Pí-voda je druh uměle „aktivované“ vody šířené od počátku 90. let z Maďarska po Evropě. Od roku 1999 je prodávána i v naší zemi a to jako obyčejná pitná voda. Žádné mimořádné vlastnosti, které její distributoři deklarují, nebyly nikdy předmětem jejího posouzení či schválení. V našich podmínkách jde o vodovodní vodu upravenou několika stupni úpravy: mechanický filtr, aktivní uhlí, UV-lampa a konečně stupeň zvaný „life-energy“, který obsahuje keramický nosič napuštěný směsí dvoj- a trojmocného železa (viz evropský patent 0541-796- -B1). Zatímco první tři z uvedených stupňů jsou běžnou součástí obdobných zařízení na úpravu vody, poslední stupeň má vodě dodávat určité mimořádné vlastnosti tím, že na ni přenese „informaci“ železa. Podle jednoho z tvůrců této technologie, Japonce S. Makina, lze ale pí–vodu vyrobit rovněž jednoduše tím, že do jakékoli vody přidám malé množství směsi sloučenin železa (FeII/III). Čili pí-voda je podle tvůrců voda, která obsahuje informaci o dvojmocném a trojmocném železe (S. Makino – The Miracle of PI-water; IBE Comp., Nagoya 1999). Prodejci pí-vody uvádějí, že takto upravená voda nabývá některých mimořádných vlastností a zároveň že tím má velmi prospěšné účinky na lidský organismus (a některé další biologické systémy). Bohužel nutno konstatovat, že naprostá většina těchto „tvrzení“ je zcela účelovou reklamní dezinformací, neboť zčásti jde o dosud neprověřené teorie, zčásti o naprosté výmysly, které nejsou jejich autoři schopni (a bohužel ani ochotni) jakkoli doložit.

2 komentáře to “Pí-vodníci, nebo pod-vodníci?”


  1. Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function ereg() in /data/web/virtuals/128387/virtual/www/domains/svetvedy.cz/wp-content/themes/bueno/includes/theme-comments.php:66 Stack trace: #0 /data/web/virtuals/128387/virtual/www/domains/svetvedy.cz/wp-content/themes/bueno/includes/theme-comments.php(20): the_commenter_link() #1 /data/web/virtuals/128387/virtual/www/domains/svetvedy.cz/wp-includes/class-walker-comment.php(179): custom_comment(Object(WP_Comment), Array, 1) #2 /data/web/virtuals/128387/virtual/www/domains/svetvedy.cz/wp-includes/class-wp-walker.php(144): Walker_Comment->start_el('', Object(WP_Comment), 1, Array) #3 /data/web/virtuals/128387/virtual/www/domains/svetvedy.cz/wp-includes/class-walker-comment.php(139): Walker->display_element(Object(WP_Comment), Array, '5', 0, Array, '') #4 /data/web/virtuals/128387/virtual/www/domains/svetvedy.cz/wp-includes/class-wp-walker.php(387): Walker_Comment->display_element(Object(WP_Comment), Array, '5', 0, Array, '') #5 /data/web/virtuals/128387/virtual/www/domains in /data/web/virtuals/128387/virtual/www/domains/svetvedy.cz/wp-content/themes/bueno/includes/theme-comments.php on line 66