Nabijte si mobilní telefon v koupelně!

29 Lis

Nový způsob generování elektřiny z vody může znamenat to, že v budoucnu už nebudeme muset své mobilní telefony nabíjet ze zásuvky – místo normální baterie budou tyto přístroje vybaveny článkem, který používá vodu – jen jej bude třeba pravidelně znovu natlakovat.

V časopise pro mikromechaniku a mikroinženýrství, vydávaném britským The Insitute of Physics publikován výzkum, který odhaluje novou metodu generování elektřiny tím, že spoutává přirozené elektrokinetické vlastnosti tekutin – jako například obyčejné pitné vody – během jejího pumpování skrze malé mikrokanálky. Výzkumnému týmu z univerzity v kanadské Albertě se podařilo vytvořit nový zdroj čisté a k životnímu prostředí šetrné energie, který má celou řadu možného využití – malými přístroji počínaje a velkými příspěvky k celonárodní energetické potřebě konče.

Systém získávání energie z tekutin má neuvěřitelnou škálu použitelnosti. Je docela dobře možné, že jde o nový alternativní zdroj energie, který může dobře čelit většným a slunečním elektrárnám, ačkoli výroba elektřiny v podobně rozsáhlém měřítku by samozřejmě vyžadovala obrovské množství vody. Uhlovodíková paliva jsou stále ještě nejlepším zdrojem energie, ale jejich zásoby se velice rychle vyčerpávají a nové směry – jako je například tento – budou v budoucnu čím dále potřebnější a vyhledávanější.

Leave a Reply