Na Krétě byly nalezeny fosilie předchůdce slonů

26 Úno

Fosilie klů, zubů a kostí živočicha podobného dnešním slonům nalezli vědci na řeckém ostrově Kréta. Zkameněliny pravěkého zvířete nahánějícího hrůzu prý mohly dát vznik starým legendám o jednookých obrech Kyklopech.

Sedm milionů let staré vykopávky naznačují, že se tento savec pohyboval na větším území evropského kontinentu, než se původně předpokládalo, a pravděpodobně také byl schopen uplavat velké vzdálenosti při pátrání po potravě.

„Nemáme mnoho fosilií tohoto zvířete, takže vše, co najdeme, významně rozšiřuje naše informace o něm a o prostředí, ve kterém žil,“ uvedl geolog Charalampos Fassoulas, který vykopávky vedl. Zkameněliny živočicha s latinským názvem Deinotherium Gigantisimum, který je největším dosud známým předchůdcem slonů, pocházely dosud převážně ze střední Evropy.

Podle Fassoulase se sloni dostali na Krétu z blízkého území dnešního Turecka, přičemž pravděpodobně museli cestou překonat Egejské moře. „Vegetariánští živočichové toho dokázali hodně uplavat. Proto se domníváme, že tato zvířata přišla zřejmě z Malé Asie přes (ostrovy) Rhodos a Karpathos.“

Kel o délce 1,4 metru byl společně se sedmi zuby a několika kostmi objeven při přípravě zemědělské půdy pro pěstování olivovníků. Fassoulas vyzval východokrétské farmáře, aby pátrali po dalších zkamenělinách. „Bohužel jsme zatím nenašli lebku.“

Pozůstatky jiných sloních předchůdců byly již nalezeny v pevninském Řecku. Někteří vědci vyjádřili domněnku, že podobné kosti nalezené starými Řeky mohly přispět k utváření jejich mytologie. Velký otvor uprostřed sloní lebky – nosní dutina pro chobot – mohl dát vznik příběhům o jednookých obrech Kyklopech, kteří se vyskytují v Homérově Odysseje a dalších dílech.

Leave a Reply