Modré paprsky se bijí o budoucnost

29 Čvn

Klasickým videokazetám už odzvonilo, současnost a budoucnost patří digitálnímu videu. DVD už dávno není technický výstřelek pro bohaté, na stolku pod televizí se vyjímá v nejedné průměrné domácnosti – o tom svědčí statistiky růstu prodejnosti disků a přehrávačů. Vývoj ale běží dál, a co se ještě včera zdálo jako zázrak, je dnes už naprosto běžnou záležitostí. A na výsluní se derou další novinky.

Vezměte si třeba srovnání kapacity běžného CD (700 MB) a klasického dvouvrstvého DVD (8,5 GB). Dvanáctinásobný rozdíl vypadal naprosto úchvatně a nedostižně, dneska se ale jeví jako nedostačující. Na obzoru se už objevují nová média, která nabízejí mnohem větší kapacitu a možnosti, jež se zdají (opět) naprosto neuvěřitelné.

Blu-ray je až šestinásobné DVD

První ze zmíněných technologií je tzv. Blu-ray Disc (BD), čili přeloženo Disk modrého paprsku. Jako obchodní značku jej má zaregistrovaný společnost Sony Corporation, ale připravuje ho řada firem. O BD se diskutuje velice dlouho, ale jeho nástup na scénu byl stále odkládán. Teď už jeho čas přichází, první vypalovačky by se na trhu měly objevit co nevidět. Blu-ray pracuje na bázi modrého laserového paprsku, narozdíl od dnešního klasického „dévédéčka“, jež využívá paprsek červený. Modrý paprsek je krátkovlnný (405 nanometrů oproti 650 u DVD), jeho plocha menší a společně s ochrannou vrstvou optické propustnosti o síle 0,1 milimetru umožňuje mnohem vyšší hustotu nahrávky. Zatímco na jednostranné DVD nahrajete pouze 4,7 GB dat, jednostranný Blu-ray Disc slibuje až 27 GB, více než pětkrát tolik. Mělo by se na něj vejít zhruba třináct hodin videa v kvalitě standardního televizního rozlišení (SDTV) a dvě hodiny záznamu ve formátu vysokého rozlišení (HDTV). Oproti CD nebo DVD je disk zapuštěný v ochranném pouzdře podobně jako minidisc. Masové rozšíření ale zatím „nehrozí“. Sony se koncem letošního března pochlubila, že do konce roku 2005 hodlá na trh uvést Blu-ray videorekordér druhé generace, který umožní zápis na dvouvrstvý disk o celkové kapacitě 50 GB. Kromě jedno- a dvouvrstvých přepisovatelných médií má rekordér podporovat také připravovaný BD-ROM, jak už název napovídá, alternativu dnešních DVD-ROM. Své prototypy ale mají připraveny i další firmy, LG dokonce plánuje vypuštění svého rekordéru mezi americké spotřebitele už letos. Na japonském trhu Sony představila základní rekordér BDZ-S77, jehož cena je 2700 dolarů (nejlevnější DVD přehrávače seženete zhruba za 150 dolarů).

Tvrdá konkurence: HD DVD

Sdružení Blu-ray Disc Founders (Zakladatelé Blu-ray disku), které v současnosti čítá třináct společností, zkrátka věří, že jeho revoluční technologie brzy opanuje svět. „Do několika let nahradíme současné videorekordéry a DVD technologie,“ stojí v jeho prohlášení. Jenomže zakladatelé Blu-ray disku nejsou jediní, kdo hodlá nahradit současnou DVD technologii něčím lepším. Do opozice se postavily firmy NEC a Toshiba a navrhly vlastní, konkurenční formát – High Definition DVD (HD DVD). Mezinárodní sdružení výrobců elektronických přístrojů a studiové techniky DVD Forum tento standard schválilo vloni v listopadu. Organizace přitom byla v roce 1997 založena proto, aby zamezila nekompatibilitě formátů. HD DVD má stejně jako Blu-ray pracovat na základě modrého laserového paprsku, ale kapacita média bude o něco nižší. Jednovrstvý disk pro čtení má disponovat 15 GB, dvouvrstvý dvojnásobným prostorem a přepisovatelný dvaceti giga. Podle toho by se snadno dalo soudit, že HD DVD nemá šanci Blu-ray konkurovat, ale tak tomu vůbec být nemusí. Zatímco BD není se současnými přehrávači kompatibilní, HD DVD ano. A to je obrovské plus. Další výhodou, která stojí na straně firem NEC a Toshiba, je podstatně bližší plánované uvedení na trh. Firmy jsou už připraveny disky začít lisovat a k zákazníkům se tak mohou dostat mnohem dříve.

Válka o Hollywood

K přímému střetu obou soupeřících táborů dochází v hlavním městě filmového šoubyznysu – v Hollywoodu. Obě strany se totiž snaží velké filmové společnosti přesvědčit k tomu, aby se v budoucnosti při vydávání filmů na videu přiklonily právě k jejich formátu. A vypadá to tak, že jako vítěz odejde jen jedna strana. Hollywoodským studiím se totiž vůbec nezamlouvá nápad, že by měly podporovat jak Blu-ray, tak HD DVD. Znamenalo by to pro ně totiž vydávat filmy ve dvou verzích, což by jen zbytečně zvyšovalo náklady. Navíc se jim v dohledné době nechce měnit nedávno zdomácnělou technologii DVD s červeným laserem. Řada domácností stále více odkládá staré analogové videorekordéry a prodej DVD přehrávačů, rekordérů a disků vykazuje stále stoupající trend. To ovšem nahrává formátu HD DVD, který – jak bylo zmíněno – se současnou technologií kompatibilní je. „Koncoví spotřebitelé se jen velice neradi vzdávají technologie, kterou si nedávno pořídili,“ podotkl Wolfgang Schlichting z analytické firmy IDC. Celkem logicky se proto dá očekávat, že Hollywood si takticky počká, jaký formát příští generace si oblíbí spotřebitelé. Vedle hlavních dvou modrolaserových rivalů se přitom ještě diskutuje o dalších formátech. Například červenolaserový HD/DVD9 vyvíjí společnost Warner Bros., kapacita by přitom měla být obdobná jako u „modrých“ disků. Také Čína, které se nechtělo platit licenční poplatky za DVD, vyvinula vlastní alternativu: Enhanced Versatile Disc (EVD) používá současný červený laser a má také pětinásobnou kapacitu než současné DVD.

Vystřihněte si nevhodné scény

Američtí rodiče, kteří mají obavy, že se jejich děti zkazí sledováním nevhodných filmových scén, si mohou ulevit. Stačí zakoupit první cenzurující DVD přehrávač (cena zhruba 80 dolarů), který zkonstruovala společnost RCA, a všechna choulostivá místa se rázem dají odstranit. Přehrávač totiž obsahuje programové filtry softwarové firmy ClearPlay. Přímo v přehrávači je jich zabudováno sto, další se dají dokoupit podle toho, jak se filmové novinky budou na videu objevovat. Každý týden firma vydává nové filtry, které se objednávají přímo na její internetové stránce www.clearplay.com. Za 4,95 dolaru dostanete kompletní měsíční aktualizaci, roční předplatné vyjde na 49 dolarů. Paměť DVD přehrávače pojme zhruba 300 filtrů. V základním menu existují čtyři kategorie: Násilí, Sex a nahota, Jazyk a Ostatní. V každé z nich se dá volit míra filtrování, můžete nechat odstranit každé vulgární slovo nebo „lehčí“ výrazy ponechat. Přehrávač celkem nabízí přes 16 tisíc kombinací pro každý film. Filtry ClearPlay jsou naprogramovány na jednotlivé filmy a mají v sobě uloženou informaci o všech inkriminovaných scénách, takže uživatel potom dle své volby vlastně pouze aktivuje nový, předprogramovaný střih filmu. Co se týče cenzury nevhodných scén, existují u ClearPlay dva režimy: u obrazových vjemů (tj. zejména zobrazení agresivity, nahoty a sexu) filtr takové pasáže přeskočí celé. Trochu horší je situace u nevhodného jazyka: ztichne totiž pouze zvuk a sledujete němý film. Podle autorů jsou filtry vytvořeny tak, aby diváka při sledování filmu nerušily. Z některých filmů ale může po aplikaci filtru lehce zůstat jen nesrozumitelné torzo. Osm největších hollywoodských studií proto považuje prodej přehrávače RCA za zásah do autorských práv tvůrců snímků a hodlá mu zamezit soudní cestou. „Když si zakoupíte film na DVD, tak chcete vidět původní film a ne nějakou znetvořenou verzi,“ řekl režisér Irwin Winkler. „Když jdete do muzea, tak taky nečekáte, že nahé ženy na starých plátnech budou mít podprsenku. I to by ale přece také mohlo pobouřit lidi, kteří do muzea jdou s dětmi a jimž nahota vadí.“

Leave a Reply