Pohádka o magnetické úpravě vody

16 Čvn

Máme tady novou módu! Všichni utíkejte do obchodu a kupte si za pár tisíc speciální magnet na vodovodní potrubí. Proč? No změkčí vám vodu, zabraňuje rezivění potrubí, ničí bakterie řas a vodní sliz a hlavně pozitivně působí na lidské tělo a zkvalitňuje pitnou vodu. Ano, máme tady jednu z mnoha dalších vědeckých blamáží 21. století. Sláva!

Nutno však hned ze začátku dodat, že problém tentokrát není až tak prostý jako například u škrtání čárových kódů Ing. Žerta. Magnetické úpravy vody totiž mají teoreticky víceméně vědecký základ. V praxi však bohužel jen zdánlivě. Ve většině případů si za cenu několika „Palackého bankovek“ nepořídíte nic než prostý permanentní magnet namontovaný na kus trubky, který vám fyzikální ani chemickou strukturu vody nijak neovlivní.

Desítky prodejců magnetické vody – desítky teorií

Problém výrobků na magnetickou úpravu vody je starý již několik desetiletí. V devadesátých letech si s ním lámali hlavu především v Americe, kde se tito pseudopomocníci začali montovat i do automobilů na zvýšení kvality paliva. Magnetická hysterie pramenila z prvních zmínek, hypotéz a později i teorií potvrzujících účinek magnetického pole na minerály nasycenou vodu. Odtud byl již jen malý krůček k tomu, aby se nápadu chytl obchodník a vytvořil z něj dnešní paskvil. Dnešní obchodníci chytře a bez ostychu přidávají k informacím o účincích výrobků kopie mikroskopem pořízených snímků rozpadlých sloučenin, zprávy o laboratorních testech a spoustu dobrých ohlasů vděčných zákazníků. Zatímco v oblasti popisu odstraňování vodního kamene jsou čeští prodejci obdivuhodně jednotní, tak v popisu účinků na rez, lidské zdraví a fyzikální vlastnosti vody a chemickou strukturu lámou rekordy ve lhaní.

O co vlastně u magnetické vody jde?

Vědecký výklad účinku je založen na vlivu magnetického pole na vápenaté usazeniny (vodní kámen) ve vodovodních potrubích. Další výklady účinků však již nemají se seriózní vědou nic společného. Účinek proti korozi se nepodařilo nikdy prokázat (např. Limpert and Raber, 1985). Účinek na bakterie, řasy a jiný biologický materiál taktéž. Více než stovka vědeckých článků, studií a několik relevantních výzkumů bylo uskutečněno, aby potvrdilo anebo vyvrátilo účinky magnetických změkčovačů vody. Výsledné práce jsou však natolik rozporuplné, že jejich souhrn nedává prodejcům velké šance. Jeden z nejsofistikovanějších pokusů provedla skupina Ronalda Gehra v roce 1995. Jejich výsledek však výrobce trubek s magnety nepotěšil. A to i přesto, že výsledky potvrdily snížení vápenatých usazenin přímým a jednoznačným působením magnetického pole. Bylo totiž použito extrémně silné magnetické pole generované pomocí jaderné magnetické rezonance o neuvěřitelné intenzitě 4,5 tesla. V roztoku o vysoké koncentraci CaCO3, který odpovídá extrémně tvrdé vodě, poklesla koncentrace disociovaného vápníku o pouhých 10 %. Standardní výzkum s běžnými hodnotami intenzity magnetického pole, které odpovídají používaným permanentním magnetům a elektromagnetům na prodávaných zařízeních, však stále své efekty neprokazuje. Zatímco některé pokusy dokázat funkčnost takových zařízení naprosto selhaly (Duffy, 1977; Hasson and Bramson, 1985; a jiné), jiné se naopak setkaly s určitým úspěchem (Lipus a kol., 1994). V roce 1996 – 1998 provedl jednu z nejcitovanějších studií americký časopis Consumer Reports. Testoval odborníky doporučené zařízení za 535 dolarů. Dvoje testované potrubí, stejná voda (tvrdost 220 ppm), stejné podmínky. Jedno s instalovaným zařízením, jedno bez něj. Po dvou letech provozu bylo zjištěno, že zásobníky obsahují stejné nánosy vodního kamene.

Hudba budoucnosti – použití magnetického pole v průmyslovém využití

Je nepochybné, že výzkum použití magnetického pole je zajímavý pro jeho budoucí průmyslové využití. Dá se předpokládat, že mezi hromadami prodávaných přístrojů může skutečně ležet takový, který jakýsi výsledek bude mít. I když jeden prokazatelný ukazatel tady je – vliv na disociované molekuly vápenatých solí stoupá s intenzitou magnetického pole – je zřejmé, že úspěšné použití takového stroje závisí mnohem více na podmínkách než jen samotné intenzitě pole permanentního magnetu. Jsou jimi teplota vody, druh použitého materiálu trubek, míra emise atomů železa do roztoku i tvar trubic, kterými proudí voda. Je tedy nezbytné popsat tyto podmínky bez dosavadních rozporů. Teprve až bude zřejmé, jaký efekt a za jakých podmínek má magnetické pole na vápenaté usazeniny, bude zajímavé si přístroj testovaný a funkční pořídit. Až bude provedeno adekvátní testování a vliv na povrchové napětí vody a bude prokázána zdravotní nezávadnost, bude možné si přístroje pořídit i na potrubí rozvádějící pitnou vodu. Do té doby však budou prodávané přístroje vrženy do sekce s nálepkou „šarlatánství“.

8 komentářů to “Pohádka o magnetické úpravě vody”

 1. RNDr. Jiří Šoler CSc. #

  Vážený autore,

  kdybyste dával pozor při hodinách fyziky na základní škole, snad byste si zapamatoval něco málo o tom, co se děje ve vodiči, který se pohybuje v magnetickém poli. Vzniká tam totiž elektrický proud, a ten může budit další efekt. Třeba vznik kondenzačních jader v „magnetizované“ vodě. Proto netvoří v kotli vodní kámen ale snadno odstranitelnou sraženinu. Samozřejmě – takto je to jen možný výklad, chtělo by to prakticky studovat takovou vodu, třeba pod mikroskopem. Efekt samozřemě časem zmizí – ale snad stačí na to, aby snížit tvorbu kotelního kamene.

  Doporučuji, abyste si nechal vrátit školné ze základní školy – asi Vás tam nic nenaučili.

  Jiří Šoler

 2. Pavel Štěp #

  Vážený pane RNDr….
  Vyzkoušejte elektromagnetickým polem odstranit vodní kámen v praxi než napíšete nějaký blábol..
  Praxe je bohužel jiná než mnohé teorie a bohužel vodního kamene se nezbavíte namontováním „odstraňovačů“ na bázi magnetického pole.
  Sám jsem v domě měl velmi tvrdou vodu tak jsem mohl ověřovat v praxi.

  Hezký den

  • Robert Šafář #

   Dobrý den, vyhledávám stránky kde by prodávali permanentní magnety a narazil jsem na tuto diskuzi. Protože je docela ostrá, ale oba zúčastněné chápu rozhodl jsem se že sem napíši i přes to, že obvykle nikam nepřispívám.
   Mám doma nainstalované permanentní magnety, které jsem na zkoušku koupil za pár korun na internetu před cca 4mi lety – na zkoušku, protože jsem z oboru vodař. Ačkoliv jsem ve všem obecně velký skeptik jako pan Štěp mám s magnety osobně jinou zkušenost.
   Pochopitelně magnet nemůže z vody nic odstranit. Tady fungují snad základní zákony – zachování hmoty. Nicméně vodu která se vyskytuje u nás a má vysokou tvrdost (Rosice u Brna) mírně upraví tak, že například v rychlovarné konvici se vodní kámen usazuje ve formě povlaku na stěnách. Bez použití magnetu se usazuje ve tvrdé formě, tvoří inkrusty a je třeba konvici vyvařit. Z vody se nic neodstranilo. Jen důsledky tvrdé vody jsou jiné.

 3. combett #

  Moje skúsenosti:
  koncom 80-tych rokov sme v práci nainštalovali vývojník pary, ktorý zabezpečoval zvýšenú vlhkosť v prostredí.
  Vývojník bola (okrem elektroniky) vlastne asi 10 litrová plastová nádoba s 3 elektródami (3x380V), napúšťacím ventilom a vypúšťacím ventilom. Pri výkone asi 15 kg pary za hodinu sa vytvárali usadeniny vodného kameňa veľmi rýchlo a nádoba mala životnosť max. 3-4 týždne, a to sme ju posledné 2 týždne ešte museli čistiť kyselinou, čo bolo dosť prácne.
  Vypúšťacím ventilom sa mala občas nádoba prepláchnuť, ale tento ventil sme odstavili, pretože už po 2-3 dňoch bolo v nádobe toľko kameňa, že pri vypúšťaní sa trubka upchala.
  Skúsili sme na prívod (8 mm Cu trubka) priložiť 2 veľmi silné magnety z lineárneho motora. Výsledky boli očividné už po pár dňoch: namiesto bielo-žltých krúst CaCo3 sa začal na dne nádoby vytvárať veľmi jemný kal tabakovej farby, ktorý sa pri výplachu odstránil spolu s vodou. Samozrejme, krusty kameňa sa tvorili ďalej, ale výrazne pomalšie. Životnosť nádoby sa zvýšila asi 4x a zväčša bola nádoba menená nie kvôli kameňu, ale kvôli vyčerpaným elektródam.
  Jediná nevýhoda bola, že kal bol veľmi jemný a keďže pri výplachu voda odtekala iba samospádom, po čase upchal kal výpustný ventil a trubku a teraz bolo treba čistiť túto trubku.
  Takže ma horeuvedený článok dosť prekvapil – moje skúsenosti s magnetickou úpravou vody sú iba pozitívne. Nikdy som neskúšal elektronickú úpravu (elektromagnety ovládané elektronikou), doma mám viacero permanentných magnetov, napr. v prívode pre práčku, umývačku (16 000 Gaussov). Na prietokovom ohrievači mám nasunutý magnet 30 000 Gaussov a na hlavnom prívode vody do bytu nasunutý magnet 60 000 Gaussov. Práčka, umývačka ani ohrievač nemajú s kameňom problém, aj v rýchlovarnej kanvici sa tvorí kameňa výrazne menej, ako napr. v kanvici v práci.
  Ja osobne mám skôr obavu, či takto upravená voda nemá nejaké negatívne účinky na zdravie, ale keďže vodu z vodovodu pijeme iba ako kávu, čaj či polievku, asi to také zlé nebude.
  Takže niektorí vedci chcú byť asi zaujímaví…

 4. Sam se zabejvam vliv magneticke sili pro magnetizace voidi. Je vedecky dokazano, ze voda ma PAMJET. V tomto smislu, magnetizaci void ne mjeni jei chemicky stav, ale ENEGETICKY stav. Nektery lecivich pramenu vod leci pravje pro to ze voda prosla magnetickou rudou, je namagnetizovana, a tim se stala lecivou. Piti namagnetizovane vodi namagnetizuje cervenich krvinek, coz usnadnuje jeim pochibu zejmena v kapilarech [vlasecnic} V koupelnje na sprse mam namontovane 20 dvoic neodimovich magnetu, ktery mi dodavaj namagnitenou vodu na koupani. Vliv magnetu, na byologicke pochodi se deje jedinje prostrednicstvim magnetizace void, ktery tito organizmi obsahuj. Magnetoterapjie je dnes velmi rozsirena, pravje na tomto pryncipu. Magneticka sila ma cosi spolecneho s KOSMICKOU energji, ktera vitvary zivot, a proto ma velmi priznivi vliv na byologicke procesi. Magneticke matrace ktere se nabyzeli gdisi spis jako modni vistrelek, byli velmi dobry na zdravi I omlazeni, ale ne krestanske ceni je znehodnotili. Magnetizace krve, usnadnjue citelnje byologicke pochodi v organizmu, ktery konec koncu ma omlazujci ucinek.
  Petrov Naturopat Sozopol Bulharsko.

 5. Příště bych rádoby vědci – autorovi původního článku, dříve nežli nám něco rádoby fundovaného o této problematice laskavě sdělí, ať si prosím předem přečte, stačí na internetu a stačí číst tak hodinku něco o této problematice, dřív, než začne tvrdit, že je to celé nesmysl.

 6. Voda má pozoruhodné vlastnosti nejspíš proto, že její molekuly jsou polární. Kladný pól jedné molekuly se přichytí na záporný pól další a vznikají řetězce. Ty mohou být různě dlouhé a je také možné, že se za vhodných podmínek uzavřou do kruhu. Ano, jak napsal pan Georgi Petrov, voda má paměť. Takto vzniklé uspořádání molekul může být stabilní a může tedy nějakou dobu vydržet. Má vliv i na fyzikální vlastnosti vody.

  Pokud dáme do vody polopropustnou přepážku, na jednu stranu kladný a na druhou záporný pól el. napětí, vznikne na jedné straně „živá“ voda podporující růst rostlin a na druhé straně „mrtvá“ voda s mírně desinfekčními účinky. Pokud na vodu působíme magnetickým polem, vznikají vířivé proudy a očekával bych, že se řetězce molekul budou podle směru proudu vázat do kruhu. To musí vlastnosti vody výrazně ovlivnit.

 7. Karel Macko #

  Magneticke upravovace vody funguji. Nainstaloval jsem ve ctyrech ruznych domacnostech na ruznych mistech republiky, kde byly problemy s tvrdou vodou. Varne konvice na vodu se vodnim kamenem jiz nezanaseji, topna telesa v prackach jakbysmet. Jediny problem je, ze „zmagnetizovana“ voda si sve vlastnosti uchova cca 2 hodiny, takze vodu v konvici nenechavat – uvarit jen tolik, kolik je potreba. Osetrena voda si ponecha sve chemicke slozeni, jen se po jrcitou dobu chova jako voda mekka.

Leave a Reply