Klub zmrazených boháčů roste

10 Dub

Když v roce 1989 dva američtí obchodníci v Lichtenštejnsku založili Reanimation Foundation, tak vůbec netušili, co tím způsobí. Tento fond je otevřen všem jednotlivcům, kteří vloží nejméně 25 000 dolarů a po smrti se nechají zmrazit tekutým dusíkem. Kdo dnes v USA vloží 10 000 dolarů, ten se podle reklamního letáku za 100 let dočká sumy dosahující skoro 99 milionů dolarů.

Americký podnikatel v turistickém průmyslu David Pizer našel právní způsob, jak sám po sobě zdědit svěřenecký fond, který bude spravovat jeho deset milionů dolarů v pozemcích i hotovosti až do jeho »vzkříšení«. Jeho návrat zařídí pokročilá medicína například za 100 nebo 500 let.

Po rozmrazení bude zisk z fondu včetně úroků tak vysoký, že bude nejbohatším mužem na světě. Nebude se tedy vracet do života jako chudák. Většina odborníků sice považuje zmrazení těla tekutým dusíkem v cryotanku (na snímku Herschelův cryotank vyvinutý pro Evropskou vesmírnou agenturu ESA) na -180 °C za účelem pozdějšího rozmrazení a oživení za nesmysl, nicméně tzv. kryogenní hnutí se neustále rozrůstá.

Z právního hlediska uznává smlouvy o novém typu svěřenectví (správa peněz třetí nezávislou osobou) asi 20 zemí. Dřív byly zakázány.

Dnes je lidé využívají především k tomu, aby se vyhnuli placení dědických daní. Tyto fondy spravují jmění ve prospěch dětí, vnuků a dalších generací.

Z právního hlediska je prý však možné, aby »zmrazený« dědil sám po sobě. V USA už je dnes uloženo v tekutém dusíku 142 těl zemřelých (někteří si údajně nechali zmrazit jen své hlavy). Pizerův příklad povzbudil další boháče, aby uvažovali o něčem podobném.

Například majitel zábavního komplexu v Las Vegas Don Laughlin »si chce odkázat« pět milionů dolarů.

Leave a Reply