James Randi – kladivo na šarlatány

12 Led

Známý eskamotér a spisovatel James Randi nabídl 7. června 1989 v americké televizi 100 000 dolarů tomu spiritistovi či astrologovi, který bude schopen prokázat pravost svých předpovědí. Astrolog, který se o to pokusil, obdržel údaje o narození dvanácti osob a vypracoval jejich předpovědi. Poté vedl pohovory s těmito 12 vybranými osobami, aniž by věděl, o koho se jedná, a měl jim přiřadit odpovídající horoskop. Ani jeden se mu nepodařilo určit správně.

Američan James Randi je nejen eskamotér, ale i spisovatel a známý skeptik. Zasvětil prakticky celý svůj život boji proti podvodníkům a šarlatánům. Je členem světové organizace skeptiků CSICOP. V roce 1996 byl při příležitosti 1. světového kongresu skeptiků v americkém Buffalu vyznamenán cenou Distinguished Skeptic Award za vynikající úspěchy a zásluhy při seznamování veřejnosti s metodami vědeckého zkoumání a s perspektivami moderní vědy. Skutečnost, že Randi nikdy nepodlehl trikům ani podvodu světových šarlatánů, dokazuje fakt, že jím vypsaná odměna nejenže nebyla nikdy vyplacena, ale od roku 1989 vzrostla desetinásobně. Na každého astrologa, homeopata, jasnovidce anebo léčitele, který dokáže, že jeho schopnosti fungují, stále čeká celý jeden milion amerických dolarů!

Randi a homeopatická blamáž

Do klasického vědeckého skepticismu se Randi zapsal tzv. Benvenistovou aférou v roce 1988. Francouzský profesor Benveniste tehdy v časopise Nature publikoval článek, který měl pokusem potvrdit jednoznačný efekt homeopatické léčby. Zatímco homeopaty byla zpráva s nadšením přijata, vědci ji ostře kritizovali. Nature tak požádal Benvenistu o zopakování pokusu dvojitým slepým způsobem. V komisi hrál tehdy Randi významnou roli. Experiment se však Benvenistovi znovu úspěšně provést nepodařilo, byl tak označen za blamáž a Benvenista svou laboratoř s ostudou uzavřel. Přesto je Benvenistův experiment homeopaty stále kupodivu považován za konečný důkaz fungování homeopatie.

Popoff měl boha v uchu

Randi dospíval na kouzelnickém jevišti. Účinkování před publikem mu nedělalo sebemenší potíže. Zvláště mělo-li se jednat o scénku humornou, tím spíše trapnou. Jeden z největších „trapasů“ díky Randimu zažil slavný léčitel vírou Peter Popoff, který byl schopen vyvolávat účastníky seance v hledišti a pouhým vnitřním zrakem a rozmluvou s bohem zjišťoval a veřejnosti sděloval jejich osobní data a další skutečnosti z jejich života. Randi se pustil do usilovného pátrání a zjistil, že Popoffova manželka a řada jeho nenápadných agentů navazují s návštěvníky produkce při jejich vstupu ihned rozhovory a zjišťují pokud možno co nejvíce osobních informací pomocí přátelské konverzace. Současně Popoffova produkce nabízela návštěvníkům tzv. „uzdravovací lístky“ s tím, aby na nich návštěvníci upřesnili své žádosti o uzdravení a udali jméno a adresu. Randi nakonec s pomocí odborníka na elektroniku za použití speciálního přijímače s důmyslným vyhledávacím zařízením zjistil, že všechny informace byly Popoffovi předávány v průběhu seance pomocí vysílače. Paní Popoffová seděla před budovou ve velkém mobilním televizním studiu, v němž prostřednictvím řady kamer sledovala celý přednáškový sál a také shromažďovala všechny informace. Ty pak vysílala do sálu. Randi je svým způsobem celkem extravagantní chlapík, takže neměl problém s tím, že vstoupil na pódium a přijímač Popoffovi k údivu všech v hledišti veřejně z ucha vyjmul! Po několika takových Randiho akcích došlo k rychlému snížení aktivity parapsychologů a léčitelů vírou v USA. Tento muž moc dobře ví, o čem mluví, když říká: „Eskamotéra může odhalit jen eskamotér.“

Pábitelé

Randi se s chutí a největší oblibou obouvá do vědců, kteří dle jeho slov „przní“ svůj obor. Zvláště nahlas se „naváží“ do lékařů – homeopatů. „Je to buďto banda nebezpečných hlupáků, anebo podvodníků… Vždyť je to jako hasič, který nevěří ve vodu!“ rozčiluje se v jednom rozhovoru Randi. Zvykl si však prý na situace, kdy jej o milion dolarů žádají různí pábitelé: „Někteří lidé se mě snaží přesvědčit o tom, že mají extrémně nadpřirozené schopnosti. Tuhle mě například jeden přesvědčoval, že je to on, kdo způsobuje, že každý den vychází Slunce… No, jsem vážně rád, že tady je, taky jsem mu to napsal. Taky jsem vyjádřil přání, aby v brzké době neonemocněl anebo nezemřel,“ řekl v rozhovoru pro Sanktpeterburgské noviny Randi.Známá je také na internetu veřejně dostupná kopie dopisu, v němž Randi odpovídá chlapíkovi, co tvrdí, že již od roku 1998 nejí, pije jen vodu a veškerou energii čerpá z vesmíru. Také žádal Randiho o milion dolarů. Podobně blázniví lidé se objevují po zvednutí ceny na milion mnohem častěji a do testů už je nadace ani nezahrnuje. Jedna žena tvrdila, že dokáže změnit barvu fotografií v časopise na černobílé, jiný člověk zase trval na tom, že dokáže přimět lidi v televizi, aby říkali, co bude on sám chtít. Další pán prý čte myšlenky, to však při návštěvě Randiho nadace dokázal jen u své dcery. Nadace Jamese Randiho je jedním z mediálních opěrných bodů vědců, kteří podporují jak zdravý, tak i agresivní skepticismus. Tedy snahu o popírání nesmyslů, potírání podvodníků, ale zároveň razí otevřený přístup ke každému problému. Možnost získat milion dolarů je výzva, kterou lze bezpečně obhájit, jsou-li schopnosti šarlatánů jiné, než o nich soudí vědci. Zatím ale nic na jedinou schopnou esoterickou osobu na této planetě neukazuje.

Leave a Reply