Jak porazit počítač v šachu?

28 Zář

Mít doma dobrý šachový program již dnes není nijak nedostupná záležitost. Jejich cena klesla pod 2000 korun a síla nejkvalitnějších z nich se i na běžném PC vyrovná nejlepším českým šachistům. O to více amatérských hráčů si asi láme hlavu, jak na „silikonovou bestii“ vyzrát. Nabízíme několik základních pravidel:

Snažte se sehrát neortodoxní zahájení. Šachové programy jsou vybaveny rozsáhlou knihovnou zahájení, z níž automaticky „sypou“ úvodní tahy, aniž by musely spouštět šachový motor. Zahrajete-li (smysluplnou!) odbočku od prověřených variant, přinutíte počítač přemýšlet a připravíte ho o časovou výhodu. (Kasparov proti Deep Blue například zahájil jednu z partií tahem d3.)

Pokuste se rychle vyměnit dámy. Dáma je nejsilnější figura, která dramaticky zvyšuje počet možných kombinačních obratů. Podaří-li se vám tuto figuru vyměnit, zpřehledníte hru a vdechnete jí poziční charakter, v němž si počítače tolik nelibují.

Snažte se udržet co nejpřehlednější pozici. Vytvoříte-li na šachovnici změť figurek s bezpočtem vzájemných vazeb a propojení, jen těžko se v tomto chaosu vyznáte lépe než stroj.

Neztrácejte čas přípravou průhledných kombinací. Pokud si myslíte, že počítač nevidí vašeho „zašitého“ střelce, s nímž hodláte dát později dvoutahový mat, pak svůj program hodně podceňujete. V obraně vlastního krále jsou počítače prakticky nedostižné.

Nebojte se obětovat materiál za lepší pozici. Velkou slabinou počítačů je jejich hamižnost. Mnohdy jsou schopny ztratit několik temp na sebrání bezvýznamného pěšce, čehož můžete využít k rozhodujícímu seskupení sil. (Ale pozor: nejsilnější programy již tak chamtivé nejsou a často naopak samy obětují!)

Naučte se koncovky. Také v koncovkách se počítače dopouštějí strategických prohřešků a ztrácejí. Naučit se tuto fázi hry však není tak jednoduché a mnohdy bývá nad lidské síly partii vůbec do koncovky dovést. (Program navíc může být vybaven databází koncovek a pak nemáte šanci.) Nepřipusťte časovou tíseň.

Pamatujte, že čím méně má počítač času, tím vyšší je jeho relativní šachová síla.

A pokud ani všechna tato pravidla nezaberou, zbývá nouzové řešení: nastavte programu vysoký handicap a nechte ho hrát jako přitroublého ňoumu!

Leave a Reply