Indonéská senzace – hobit!

31 Pro

Totální antropologickou senzaci vyvolal v listopadu objev týmu indonéských a australských vědců v jeskyni na indonéském ostrůvku Flores.

Našli kosterní pozůstatky osmi lidí malého vzrůstu (kolem 100 cm) a jedna kostra byla prakticky kompletní. Experti ji označili za kostru dospělé asi třicetileté ženy, která zemřela před 18 000 lety. Oficiální vědecký termín zní: Homo floresiensis.

Veřejnost, včetně té vědecké, je okamžitě překřtila na hobity. Před 18 000 lety byla tělesná výška dospělého Homo sapiens téměř 160 cm. Staré záznamy se však zmiňují o trpasličích lidech na tomto ostrůvku v 16. století. Hobiti tedy zřejmě existovali ještě před 500 lety, což zase od příběhů v Tolkienových literárních fantaziích není propastná vzdálenost.

Homo floresiensis je považován za dosud neznámý lidský druh. Byl asi metr vysoký, měl mozek velký zhruba jako šimpanz, žil v jeskyni, vyráběl kamenné nástroj, živil se lovem zvěře. Byl na ostrově izolován a jeho evoluce zřejmě nevyžadovala vysoký vzrůst.

Antropologové se však přou, zda určení Homo floresiensis jako nového lidského druhu není z vědeckého hlediska předčasné a zda je vůbec stoprocentně korektní.

Leave a Reply