Dům budoucnosti – komfort z gauče

3 Lis

Nadnárodní společnost Schneider Electric, která patří ke světovým lídrům v oboru řešení a služby v oblastech přenosu a rozvodu elektrické energie a automatizace a řízení, představila v Praze futuristický funkční hi-tech model tzv. „Domu a kanceláře budoucnosti“. Samotná prezentace komponovaná jako představení herců využívajících technologii Schneider Electric v živém představení byla zážitkem a nevšedním marketingovým počinem.

Hlavním myšlenkou Domu budoucnosti je výrazně usnadnit uživatelům většinu jejich každodenních banálních činností v domácnosti. Další prioritou tzv. inteligentního ovládání budov je maximálně zabezpečit a chránit vnitřní prostor proti vlivům zvenčí a přitom jej (prostřednictvím sofistikovaných komunikačních zařízení) co nejvíce propojit s okolním světem.

Nejzajímavějšími prvky Domu budoucnosti byly:

  • automatizace často opakovaných činností, jakými jsou např. otevírání a zavírání oken a dveří, ovládání žaluzií, rolet, okenic a garážových dveří;
  • nastavení jednotlivých zařízení podle preferencí jednotlivých uživatelů domácnosti – např. automatická změna osvětlení podle ročních období (z ostrého na měkké nebo z čirého na zabarvené) či regulace vytápění v závislosti na změnách venkovních teplot;
  • souhrnné automatické funkce – např. při odchodu posledního obyvatele z domu automatické vypnutí všech světel, zavření okenic, snížení úrovně vytápění, aktivace komplexního bezpečnostního systému domu;
  • využití inteligentních spotřebičů – např. chladničky využívající čárových kódů na skladovaných produktech. Vestavěný scanner načítá kódy z obalů na vkládaných potravinách a automaticky eviduje jejich stav a množství. V případě, že je potřeba dokoupit konkrétní produkt, chladnička automaticky předá informaci centrálnímu domácímu počítači, který sám potřebné potraviny objedná on-line.

Propojené systémy

Veškerá v domácnosti používaná zařízení spolu dokážou komunikovat díky otevřenému protokolu (např. TCP/IP nebo LonWorks), což v praxi znamená, že tento systém lze jednoduše a hlavně bez dalších investic propojit se systémy jiných výrobců. Jedním systémem tak lze např. řídit systémy měření a regulace, měření tepla a médií, elektrickou zabezpečovací a požární signalizaci, průmyslové systémy, digitální kamerové systémy, žaluzie, rolety, výtah, osvětlení, vytápění, vzduchotechniku, klimatizaci, ale také tiskárnu anebo kávovar apod.
Všechna tato zařízení je možné ovládat pomocí běžného počítače, který můžete mít doma u gauče. Proto je v těchto moderních budovách kladen důraz na snadné a spolehlivé připojení k ovládacímu programu i internetu odkudkoli v domě – kabeláž je úsporná a diskrétně skrytá. Tento systém řešení podle Schneider Electric podporuje co největší nezávislost na externích zdrojích energie využíváním vlastních alternativních zdrojů (např. solárních a dalších forem získávání energie). Pro tuto nezávislost je důležitý i vlastní záložní zdroj každé obývací jednotky.

Úsporný komfort doma

„Technologický vývoj 20. století naprosto změnil standardy v oblasti bydlení. S rostoucími možnostmi však zároveň rostla i energetická spotřeba a tím i zatížení životního prostředí,“ vysvětlil Ing. Petr Motýl, vedoucí segmentu řízení budov ve společnosti Schneider Electric. „Současná úroveň využívaných technologií umožňuje ještě dynamičtější zvyšování domácího komfortu, dnes je však nezbytné uvést vývoj moderních zařízení i jejich praktické využití do souladu s ochranou prostředí a komfortem, ve kterém žijeme,“ dodal Petr Motýl.
Prioritou tak již není jen dosažení maximální funkčnosti zařízení, ale především jejich nezávadnost ve vztahu k životnímu prostředí. Cílem Schneider Electric je vývoj inteligentních zařízení tak, aby, jak uvedl Motýl, „poskytla možnost uspokojení potřeb současné generace bez omezování budoucích generací při uspokojování jejich potřeb“. Proto experti společnosti kladou velký důraz na nezávadnost používaných materiálů, využívání alternativních zdrojů energie, recyklaci odpadů a obnovu přírodních zdrojů.

Malá i velká řešení

Třemi hlavními produktovými značkami Schneider Electric v oblasti automatizovaného řízení budov jsou TAC, Andover Controls (řídicí a zabezpečovací systémy, slaboproudá technika) a Infra+ (komponenty pro datové a IT sítě). Prostřednictvím těchto značek poskytuje Schneider Electric řešení pro automatizaci budov na všech úrovních – od malých řešení pro rodinné domy přes středně velká řešení (hotely, administrativní budovy) až po zakázky ve výrobních závodech a jaderných elektrárnách. Mezi nejvýznamnější úspěšně realizované zakázky společnosti v ČR patří datové centrum DHL v Praze, výrobní závod Philips v Hranicích a Toyota v Kolíně. V oblasti energetiky se řešení Schneider Electric uplatnila v obou jaderných elektrárnách Dukovany a Temelín. Ve světě patří mezi nejvýznamnější reference, například síť obchodních domů Carrefour, Tesco, McDonald’s či Rockefellerovo centrum v New Yorku. Schneider Electric úspěšně působí na českém trhu, vloni měla v ČR firma obrat 1,9 mld. Kč. Schneider Electric CZ, s. r. o., nabízí na českém trhu desítky tisíc výrobků a zařízení značek Elektropřístroj Písek, Lexel, Merlin Gerin, Telemecanique, Sarel, Square D, TAC, Thorsman a Wibe. Společnost zaměstnává 200 zaměstnanců, obchodní zástupci působí na celém území České republiky. Schneider Electric, a. s., se ve svém výrobním závodě v Písku zaměřuje na sériovou výrobu elektromechanických přístrojů určených pro český i světový trh (prvky pro jištění motorů, stykače, relé, motorové spouštěče, spínače, tlačítkové ovládače). Společnost zaměstnává více než 550 zaměstnanců a patří mezi nejvýznamnější firmy jihočeského regionu.

Leave a Reply