Budoucnost informační společnosti…

3 Úno

Pizza MargaritaMálokdo z nás si dokáže představit svou práci i soukromý život bez prakticky okamžitých přísunů velkého množství informací. Z internetu a různých specializovaných databází je čerpáme takřka nepřetržitě. Náš život se však pomalu překlápí do totální informační společnosti, z níž na jedné straně není úniku a na druhé straně je stále více ohrožena ochrana osobních údajů a svoboda jednotlivce.
Na tomto následujícím příkladě si můžeme představit, jak bude vypadat banální objednávka pizzy v roce 2015. Na první pohled se může zdát, že zavádíme humornou rubriku, ale za pár let může toto téma mít k humoru velmi daleko.
Někteří experti už dnes spekulují o tom, že nás čeká období, pro něž používají velmi nehezký výraz – informační fašismus. Koneckonců návrhy, aby měl v budoucnu každý člověk na ruce identifikační čip, už padly – a nebyly míněny žertem.

Objednávka pizzy – rok 2020

Pizzaservis: Dobrý den! Děkujeme, že jste zavolali Pizzerii Volcano. Jak vám můžeme pomoci?
Zákazník: Dobrý den, rád bych si něco objednal.
Pizzaservis: Můžete mi nejdříve povědět vaše NIDC?
Zákazník: Moje Národní Identifikační číslo je, …malý moment…6102049998-45-54610.
Pizzaservis: Děkujeme, pane Zlatistý. Bydlíte v Barrosově ulici 53 a vaše telefonní číslo je 420 706 456 245. Vaše číslo práce ve firmě Rakve, biče, olejovky s.r.o. je 420 704 558 787. Voláte z domova, že?
Zákazník: Cože? No jasně, jsem doma. Odkud máte všechny ty informace?
Pizzaservis: Jsme napojeni na národní modul Evropského informačního systému.
Zákazník: Aha, no dobře. Chtěl bych si objednat dvě z vašich speciálních pizz s extra porcí masa.
Pizzaservis: To by pro vás nebylo vhodné.
Zákazník: Prosím? Děláte si ze mě srandu?
Pizzaservis: Podle vašich lékařských záznamů máte vysoký krevní tlak, vysokou hladinu cholesterolu a cukrovku. Vaše zdravotní pojišťovna by vám vaši velmi nezdravou volbu jídla určitě nepovolila.
Zákazník: Copak pojišťovna dostává od vás hlášení, co si dávám k žrádlu po telefonu?
Pizzaservis: To zrovna ne, ale předpokládáme, že je napojena na IISEZ. To je Integrovaný informační systém evropského zdraví, do něhož dodávají ze zákona všechna stravovacího zařízení své statistiky. Ale nebojte se, i pro ně platí zákon o ochraně osobních údajů.
Zákazník: Na to vám kašlu, když i v té vaší přiblblé pizzerii víte, jaký mám cholesterol.
Pizzaservis: Chápeme vaše rozladění, ale ujišťujeme vás, že mezi občany EU nejsou z informačního hlediska žádné rozdíly. Je to demokratický systém. Tak chcete nějakou pizzu, nebo ne?
Zákazník: Jděte do háje… Anebo ne. Máme hlad. A co byste mi teda doporučili?
Pizzaservis: Mohli byste vyzkoušet naši sójovo-jogurtovou pizzu s nízkým obsahem tuku a cukru. Určitě vám bude chutnat.
Zákazník: Doprčic, jak můžete vědět, že mi bude chutnat?
Pizzaservis: Minulý týden jste si v knihovně vypůjčil knihu Sójové recepty pro gurmány. Proto si myslíme, že by vám tato pizza vyhovovala.
Zákazník: No tak teda dobře. Vezmu si teda tyhle dvě pizzy, rodinnou velikost, prosím. Kolik mě ten špás bude stát?
Pizzaservis: Výborně, to by mělo pro vás, manželku a vaše čtyři děti stačit. Ten špás, jak jste to nazval, vás vyjde na 40 euro.
Zákazník: Nadiktuju vám číslo mé kreditní karty.
Pizzaservis: Je nám líto, ale budete muset zaplatit v hotovosti. Úvěrový rámec vaší kreditní karty jste přečerpal před 12 dny.
Zákazník: Aha, tak než přijede vaše dodávka, tak skočím do bankomatu pro peníze.
Pizzaservis: Obávám se, že ani z toho nic nebude. I kontokorentní úvěr na vašem osobním účtu jste už přečerpal. Možná by vám mohla půjčit paní Bonzáčková z přízemí. Podle našich záznamů dostala včera důchod a po zaplacení nájemného a všech poplatků by ještě měla mít 52 euro, pokud mezitím nebyla nakupovat…
Zákazník: To je jedno. Jednoduše ty pizzy pošlete. Peníze budu mít připravené. Jak dlouho to bude trvat?
Pizzaservis: Budeme mít trochu zpoždění, máme mnoho objednávek. Odhadujeme to zhruba na 30 minut. Pokud ale spěcháte, můžete si pizzy přijet vyzvednout osobně, když budete mít peníze. Ale myslím si, že transport rodinných pizz na motorce není příliš pohodlný.
Zákazník: Odkud víte, že jezdím na motorce?
Pizzaservis: Máte v záznamech, že jste přestal splácet svoje auto. Ale motorku už máte splacenou, takže předpokládám, že ji používáte.
Zákazník: Ale teď jste mě už fakt naštvali, vy…
Pizzaservis: Dávejte si laskavě pozor na jazyk, pane! Kvůli urážce na cti státního úředníka jste už byl v roce 2009 trestaný a máte deset trestních kreditů za urážlivé výrazy ve veřejných telekomunikačních sítích. A pokud to nevíte, tak povolený limit beztrestnosti podle sankční doložky zákona EU číslo 469219 o ochraně veřejné mravnosti z roku 2006 je dvanáct.
Zákazník: (ticho, zákazník stěží popadá dech)
Pizzaservis: Přejete si ještě něco?
Zákazník: Ne, děkuji. Už držím hubu, pardon, ústa. Vlastně ano, nezapomeňte mi přibalit ty dva litry eurocoly zadarmo, jak to slibujete v reklamě!
Pizzaservis: Je mi líto, ale vylučovací doložka k normě EU č. Y236 Z5630098/2010 výdej slazených nápojů zadarmo diabetikům přísně zakazuje…

Leave a Reply