Battery Life Activator – Energie sbalená na cesty

12 Čvn


Zdá se, že prodávání věcí, které nefungují, je opravdu dobrým byznysem. Když pak takovou věcičku zabalíte do hromady úžasných a technicky znějících pojmů a nakukáte své výmysly několika redaktorům, kteří jsou z hlediska úrovně své inteligence či vzdělání zcela odzbrojeni, máte skoro vyhráno. Podobně se nechal napálit i jeden velmi renomovaný server, který přinesl zprávu o úžasné nálepce prodlužující výdrž baterie.

„Samolepka, která prodlouží život vaší baterie, umožní rychleji nabíjet a zvýší kapacitu akumulátoru. To vše se skrývá pod marketingovým názvem revoluční novinky Battery Life Activator. Je tomu opravdu tak?“ Píše jeden renomovaný server na stránkách věnovaných kapesním počítačům typu PDA. Narozdíl od tohoto serveru můžeme ubezpečit, že tomu tak není.Zmiňované médium i výrobce tak udělali z lidí blbce hned dvakrát. Poprvé když autor článku za svou redakci tvrdil, že funkce je založena na existenci velmi silného magnetu nebo supravodiče, a podruhé když přijal tvrzení výrobce o funkčnosti nálepek a beze studu jim uvěřil.

To proto, že už i cvičená opice ví, že supravodič je otázkou velmi nízkých teplot, jen několik bodů stupňů absolutní nulou.

Co nálepka (ne)umí?

Battery Life Activator slibuje prodloužení doby na volání, delší pohotovostní dobu, kratší čas nabíjení a delší životnost baterie. Cena za nálepku se pohybuje v závislosti na zemi, ve které je prodávána, obvykle je to však řádově ve stokorunách. Aktivátor vypadá jako obyčejná nálepka. Má se jednou stranou přilepit na baterii typu Li-Ion a po zhruba 5 – 10 vybitích a nabitích by měla být pozorovatelná výrazná změna v době výdrže vaší baterie. Během nabíjení a vybíjení má docházet k rozpínání a smršťování elektrod a jejich rozpadu. Kovové částečky (výrobce zřejmě myslí kovové lithium), které se tak z elektrod do elektrolytu uvolní, mají způsobovat větší odpor. Hromaděním těchto částic z elektrod má docházet postupem času ke zvětšování odporu a po zhruba dvou letech má být baterie zaneřáděná natolik, že již dobíjení není efektivní. Nálepka však má vytvářet kolem baterie ionty ve vysoké hustotě. Podle měření prý 7000 – 8000 na cm2, zatímco obyčejný vzduch má prý jen 200 – 300 iontů v kubickém centimetru. Pomocí nich má udržovat elektrody v dobré kondici a jejich rozpadu zabraňovat.

Princip fungování Li-Ion baterií je jinou otázkou. Avšak skutečnost, kdy výrobce tvrdí, že pasivní nálepka je zdrojem jakéhosi oblaku iontů, je holý nesmysl. Zvláště je-li nálepka určena k dlouhodobému používání. Přehlédneme-li však přírodní zákony a zákon zachování energie, můžeme takovou věc vyzkoušet.

Testy

K dispozici je test, který si měl nechat provést výrobce. Jeho výsledek je zjevně jednoznačný a příznivý – nálepka funguje. Zádrhel testu však je v počtu měření. Byla použita jedna baterie a na každé bylo provedeno po dvou měřeních. Dvakrát bez nálepky a dvakrát s nálepkou. To je však žalostně málo. Jelikož test neobsahuje ostatní podmínky testu (teplotu prostředí, úroveň a počet nabití před testem a další důležité podmínky), je nutno takové měření označit za bezpředmětné. Dokážeme si totiž představit, že při prvních dvou pokusech byla baterie v jiných podmínkách než při pokusech s fólií, kdy už byla baterie po dvou cyklech zapracovaná a umožnila tak jiné – příznivé – výsledky. Jediný nezávislý test provedla společnost Spode’s Abode. Ta se zabývá recenzemi hardwaru technického typu. Ani ona však neprováděla test dvojitě slepým experimentem s dostatečným statistickým vzorkem, avšak narozdíl od testu zadaného výrobcem nálepky zcela zklamaly. A to přesto, že se společnost držela přesně návodu výrobce. Třetí známý experiment je na serverem zmiňovaném francouzském portále www.freepaq.com. Ten je však na úspěšnosti testu závislý, protože nálepky za 10,5 eura prodává.

Nic nového pod Sluncem

Nálepky Battery Life Activator nejsou nijak novou a revoluční novinkou, jak tvrdí server. Existuje více než jen jedna firma, která takové nálepky nějakou dobu vyrábí. Je jím konkurentem v USA je firma BatMax, která se zase odvolává na jakousi „nanokeramiku“ a elektrony vlnové délky 5 – 10 mikronů. Jejich podfuk je však čitelnější – těžko si lze představit elektron o vlnové délce 5 – 10 mikronů a už vůbec ne, že „svou vlnovou délku předává krystalové mřížce v baterii, která kmitá na stejné frekvenci“.

BatMax – další v řadě

Bylo by tedy škoda zůstat pouze u jednoho z bateriových kejklířů. Je totiž zábavné sledovat, jak dva výrobci prodávají dva patentované výrobky s naprosto stejnými účinky a tvrdící jak specifické jejich zařízení je. Tím spíš, když se vzájemně vyvracejí. V obou případech se opírají o emise iontů. Odkud se však berou, se neví (je to asi tajné). BatMAx je sdílnější a otevřeně si dělá srandu z lidí tím, že hlásá, že původ jejího „nanopudru“ je v přírodním kameni. U výrobků BatMaxu si tak obohatíte svůj telefon o kus šutru. Správnou interpretací by tak mohlo být: rozdrobili jsme kámen a ten má nějakým záhadným způsobem emitovat záporné ionty (či snad elektrony), a to bez jakéhokoli napájení našeho přístroje. Nedá se jinak než tušit, že jejich marketingové oddělení se dívá často na StarTrek…

Energie sbalená na cesty

Výrobky, které se lepí na baterie, aby zvýšily jejich výdrž, jsou očividně dobře vymyšlenými podvody. Je smutné, že se na ně nalepil i zmíněný server, a je smutné, že to lidé vůbec kupují. Battery Life Activator tedy už z principu fungovat nemůže a výsledky jeho testů nejsou ani objektivní, ani adekvátní dané technologii. Je-li výrobek skutečně tak revoluční, nebude informace o něm k dispozici jen u obchodníků a výrobce, ale především v impaktních časopisech. Zvláště když se sám výrobce odkazuje na japonské univerzity. Vše ukazuje na to, že Battery Life Activator je jen prostředkem, který má navodit pocit vyšší odolnosti baterie a získat prospěch výrobci. A pokud máte stále zájem o vyšší výdrž baterie, nezbude vám, než si jako svou energii na cesty přibalit do zavazadla náhradní baterii.

Leave a Reply