3D kino IMAX Praha, Palác Flóra – kino trochu jinak

10 Úno

Už od března budou mít Pražané a všichni návštěvníci hlavního města možnost zavítat do 3D kina IMAX Praha v nákupním centru Palác Flóra. Nová technologie IMAX poskytuje zážitek, zábavu a největší možný prožitek adrenalinového dobrodružství, ať už ve vesmíru či v podmořských hloubkách. Zároveň napomáhá porozumět nejdůležitějším faktům z dějin a současnosti lidské civilizace, ekologie a vědy.

Česká republika se stane součástí exkluzivní skupiny pouze 30 zemí a zároveň jednou ze tří zemí střední a východní Evropy, kde lze navštívit 3D kino IMAX. To, které se bude nacházet v novém pražském multiplexu Cinema City, se zařadí mezi největší a nejmodernější na světě a umožní cestovat v čase a vesmíru dříve než obyvatelům Itálie, Řecka, Portugalska a mnoha dalších západních zemí, kde tato kina prozatím nejsou.

IMAX přestavuje filmovou technologii zahrnující celou řadu technologických inovací včetně největšího filmového plátna na světě, speciálně navržených kinosálů, 3D projekce, speciálních kamer, filmových okének neobvyklé velikosti a speciálních promítacích zařízení. To vše dohromady dává divákům možnost ponořit se do děje filmu – do virtuální reality. Diváci mají pocit, že jsou opravdu součástí filmového dění na plátně. Ještě než se rozhodnete kino navštívit, nabízíme osvětlení některých pojmů.

Filmové okénko u technologie IMAX

Technologie IMAX využívá formátu 70 mm s 15 perforacemi, což je největší a nejkvalitnější filmový materiál. Tento filmový formát je více než 10krát větší než klasické filmové okénko formátu 35 mm. Velikost filmového okénka 15/70 mm spolu s unikátní projekční technologií umožňuje neobyčejnou ostrost a čistotu obrazu IMAX Experience. Filmová páska na jediné cívce je dlouhá 4,5 km a váží přibližně 200 kg. Je tak pevná, že s její pomocí by bylo možné odtáhnout nákladní automobil.

Ozvučení kin IMAX

Kina IMAX jsou vybavena patentovanou digitální audio technologií pokračovacích okruhů, která prostřednictvím šestikanálových multireproduktorů zajišťuje neuvěřitelný zvuk, který pomáhá divákům ponořit se do filmu. Zvuková linie je oddělená od filmu. Pro každý soundtrack se používají tři CD, která jsou s filmem počítačově synchronizovaná.

Efekt 3D technologie

Technologie 3D je uznávána jako nejlepší trojrozměrná technologie na světě. IMAX vyvinul speciální 3D kameru, která umožňuje dvě operace kamery v jednom přístroji. Výsledkem natáčení jsou dvě role filmu. Jedna pro pravé oko a druhá pro levé. Trojrozměrný film se na filmové plátno promítá prostřednictvím dvou polarizovaných čoček, které na plátno odděleně promítají filmové pásky pravé a levé oko. Diváci mají nasazeny polarizované brýle, které jsou vybaveny čočkami stejného polárního zasměrování pro pravé a levé oko jako projektor. Každé oko tedy dostává pouze obraz pro něj určený a uvnitř našeho mozku se pak skládá iluze trojrozměrné reality.

Plátno kina IMAX

Výška filmového plátna kina IMAX se rovná výšce osmi slonů, kdyby stáli jeden na druhém. Filmové plátno je 20 metrů vysoké a 25 metrů široké. Je vyrobeno ze speciálního difuzního matného vinylu perforovaného tisíci úzkými dírkami, které umožňují volné procházení zvuku a dávají plátnu „akustickou otevřenost“. Ploché plátno se vyznačuje jemným zakřivením, které přesahuje za okraj oblasti periferního vidění. Tato skutečnost v kombinaci s umístěním sedadel strmě pod úhlem
23 stupňů poskytuje zcela volný a nerušený výhled z libovolného sedadla. I když před vámi sedí člověk přes dva metry vysoký.

Projektor

Klíčem k vysokému výkonu promítacích zařízení společnosti IMAX a jejich spolehlivosti je unikátní „rotační smyčka“ pohybu filmu. Ta posunuje film horizontálně v hladkém vlnovém pohybu. Během projekce se každé okénko filmu zastaví na pevných registračních cívkách a film je pevně držen vakuem proti zadní části čočky. 68% clona propouští o třetinu více světla než obvyklá 50% clona. Výsledkem je skutečnost, že obraz a jeho trvalá ostrost jsou vysoce nad standardem běžné projekce a obraz se vyznačuje mimořádnou čistotou. Promítací zařízení instalované v kině IMAX je 1397 mm dlouhé, 1702 mm široké, 1397 mm vysoké a váží okolo 590 kg. Skládá se ze dvou promítacích lamp, každé s výkonem 15 kW. Světlo je tak jasné, že kdyby tato 15kW lampa projektoru byla umístěna na Měsíci, bylo by její světlo vidět na Zemi pouhým okem. Povrch lampy je ovšem odpovídajícím způsobem žhavý. Kvůli vysoké teplotě jsou lampy chlazeny speciálním vodním chladicím systémem. Kdybychom před paprsek vycházející z lampy dali dřevěný špalek, vznítil by se.

Leave a Reply